Favelalardan yükselen bir yıldız: Richarlison

Favelalardan yükselen bir yıldız: Richarlison
Yayınlanma:
A+ A-
2022 FIFA Dünya Kupası'nda Brezilya'da gözler Neymar'dayken Richarlison jeneriklik golleriyle gündeme oturdu. Favelalarda sokak satıcılığı yaparak büyüyen yıldız futbolcu, yalnızca futboluyla değil duruşuyla da gönüllerde taht kurdu.

Artı Gerçek - Brezilya'nın atletik forveti Richarlison Katar'da oynanan Dünya Kupası ilk maçında Sırbistanla karşılaşan takımının iki golüne imza atmasıyla gündeme geldi. 25 yaşındaki genç futbolcu bu sezon milli takım formasıyla çıktığı yedi maçta dokuz gol atarak, aralarında Neymar'ın da bulunduğu pek çok yıldızdan formayı kaptı ve forvet pozisyonuna ambargo koydu.

'TÜM BREZİLYALILAR İÇİN HAYSİYET VE EŞİTLİK TALEP EDİYORUM'

Yorumcular tarafından Cristiano Ronaldo ile kıyaslanan Richarlison sadece "sihirli" ayaklarıyla değil aynı zamanda hayattaki duruşuyla da taraftarların gönlünde taht kurmuş durumda.

Premier Leauge takımlarından Tottenham Hotspur'da top koşturan Brezilyalı milli futbolcu, iki yıl önce verdiği bir röportajda Brezilya'nın yoklukla yoğrulmuş yoksul bir kasabasından zirveye yükseldiğini hatırlatarak "benim kadar şanslı olmayan tüm Brezilyalılar için asgari haysiyet ve eşitlik talep ediyorum" demişti.

BABASININ HEDİYE ETTİĞİ TOPLAR HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Beş çocuklu bir ailenin en büyüğü olan Richarlison futbolcu olmasaydı, dünyaya geldiği Nova Venecia kasabasında büyük olasılıkla uyuşturucu mafyasına katılmak zorunda kalacaktı. O günleri hatırlayan Richarlison, The Times'a verdiği bir röportajda "Arkadaşlarımın büyük çoğunluğu, kolay para olarak gördükleri için sokakta uyuşturucu satıyordu. Ancak ben bunun yanlış olduğunu biliyordum" diyordu. Bu yüzden sokaklarda çikolata ve dondurma satmayı tercih eden Richarlison, araba yıkayarak ve dondurma satarak annesine yardım etti. "Çünkü bunun doğru olduğunu biliyordum" diye ekleyen ünlü yıldız, çevresini kaplayan tüm fakirliğe rağmen babasının yedi yaşındayken ona hediye ettiği futbol toplarının hayatını kurtardığını söylüyor.

richarlison-cocuk3.jpg

"Babam tüm parasızlığına rağmen 7 yaşındayken bana on tane top hediye etti. Çünkü iyi bir futbolcu olmamı istiyordu" diyen Richarlison, zamanının çoğunu favela benzeri mahallelerinde arkadaşlarıyla top oynayarak geçirmiş.

ÖLÜMLE BURUN BURUNA BİR FUTBOL SİHİRBAZI

Richarlison, her ne kadar koçlarının ve ailesinin sözünü dinleyip beladan uzak durmaya çalışsa da bir keresinde ölümün kıyısından dönmüş

14 yaşındayken Richarlison'u kendisinden uyuşturucu çalan çocuklardan biri sanan uyuşturucu satıcısı alnına silah dayanınca çok korktuğunu hatırlıyor. "Eğer tetiği çekmeyi tercih etseydi, o an ölebilirdik" diyen Richarlison, futbol tanrılarının da biraz yardım etmesiyle yerel bir iş insanının dikkatini çekiyor. Kendisine yeni bir çift krampon hediye etmekle kalmayan aynı zamanda yerel yetenek avcılarının izleyebilmesi için ikinci lig takımlarından America Minero'ya götüren bu adam Richarlison'un kaderini de değiştiriyor.

'SÖZÜNÜ ESİRGEMEYEN BİR HAK SAVUNUCUSU'

Bir yıl sonra America Minero'da oynarken Fluminense'den teklif alan Richarlison'un parlak kariyeri Premier League'e transfer olmasıyla başlamıştı. 60 milyon pounda Everton'dan Tottenham'a transfer olan Richarlison artık tüm dünyanın bildiği bir futbol yıldızıydı.

Bunca yoldan sonra eylül ayında takımıyla çıktığı maçta ırkçı bir saldırıya da maruz kalan Richarlison, çizgisinden ödün vermiş değil. İki yıl önce verdiği bir röportajda "Bana fırsat verip istatistik olmaktan kurtardığı için Tanrıya her gün şükrediyorum. Futbol beni kurtardı!" demişti.

Sıbistan'a attığı şık gollerle tekrar gündeme gelen Richarlison'un röportajını tekrar hatırlatan Karabekir Akkoyunlu, Richarlison'u "sözünü esirgemeyen bir hak savunucusu" diye niteledi.

Ülkesindeki ırkçılık sorununa dikkat çeken yıldız, sadece futboluyla değil günlük hayattaki duruşuyla da uzun yıllar futbol severlerin ilgi odağı olacak gibi görünüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar