Göztepe - Altay maçında fişekleri stada ambulans şoförleri sokmuş

Göztepe - Altay maçında fişekleri stada ambulans şoförleri sokmuş
Göztepe - Altay maçında çıkan olaylarla ilgili 21 kişi gözaltına alındı. İzmir Valiliği, bir Altay taraftarını yaralayan fişeği ambulans sürücülerinin içeri soktuğunu açıkladı.

Artı Gerçek - TFF 1. Lig'de dün oynanan İzmir derbisinde bir taraftar ve bir futbolcunun yaralandığı olaylara ilişkin soruşturma sürüyor.

Gürsel Aksel Stadyumu'nda oynanan Göztepe-Altay maçının 19. dakikasında, Altay tribünlerinden Göztepe tarafına atılan fişekle Mehmet Çakır isimli taraftarın yaralanmasıyla ortalık karıştı. Ambulans, Mehmet Çakır'ı hastaneye götürmek için sahadayken bir kişi Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'in kafasına sopayla vurarak yaraladı. Kavga maç sonrası stat dışında da devam etti.

İzmir Valiliği, Altay tribünlerinden atılan işaret fişeklerinin stada nasıl sokulduğunu açıkladı. Açıklamada "Yapılan soruşturma neticesinde, sis ve işaret fişeğini, statta görevli özel ambulans şirketi şoförlerinin stat tuvaletine bıraktığı ve oradan taraftara dağıtım yapıldığı anlaşılmıştır" denildi.

İKİ SÜRÜCÜYE GÖZALTI

Açıklama şöyle devam etti: "Kamera tespit çalışmalarında da ambulans şoförlerinin, 16.34'te 2 sırt çantasıyla misafir tribününün bulunduğu tuvaletlere girdiği ve akabinde yoğun telefon görüşmeleri yaptıkları görülmüştür. Sırt çantalarını misafir tribünü tuvaletlerine sokan özel ambulans şirketi görevlisi A.G. ve H.K. isimli şahıslar gözaltına alınmıştır."

Valilik açıklamasına göre holiganlar da gözaltına alındı. Olayın ardından kamera tespit çalışması yapıldığını belirten valilik "Misafir takım tribününde sis diye tabir edilen yanıcı maddelerin yakıldığı belirlenmiş ve sisin yoğun olduğu yerdeki taraftarlar tespit edilerek emniyet güçlerimiz tarafından göz altına alınmıştır. Tribünde suç unsuru malzemeleri kullanan D.D., E.Y ve K.E.'nin organize şekilde suçu gerçekleştirdiği anlaşılmış olup, olayla ilgili toplam 21 şahıs yakalanarak haklarında gerekli adli işlemler başlatılmıştır" denildi.

20'NCİ DAKİKADAN İTİBAREN OYNANACAK

Karşılaşmanın Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından belirlenecek ileri bir tarihte 20'nci dakikadan itibaren oynanacağı belirtildi. TFF'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İzmir'de Göztepe ile Altay arasında oynanan TFF 1. Lig karşılaşmasında yaşanan olayları ve Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'e yapılan alçakça saldırıyı kınıyoruz. İzmir'in rekabet içindeki iki güzide kulübünün futbol sahasındaki mücadelesinin bir şölene dönüşmesi beklenirken; Fair Play ruhundan ve sporun birleştirici kültüründen nasibini almamış saldırganların, insan hayatını tehlikeye atan bu tip davranışları kesinlikle kabul edilemez.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, olaydan hemen sonra iki kulübün başkanlarını arayarak bilgi almış, Göztepe ve Altay camialarına geçmiş olsun dileklerini iletmiştir. Yaşanan olaylar nedeniyle ertelenen karşılaşmada, bazı futbolseverlerin atılan işaret fişeği nedeniyle yaralanmış olmasının derin üzüntüsü içindeyiz. Yaralanan futbolseverlere acil şifalar dilerken, sahaya giren saldırganın şiddetine maruz kalan Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'e de geçmiş olsun dileklerinde bulunuyoruz. Göztepe - Altay karşılaşmasıyla ilgili gerekli işlemler ve soruşturma başlatılmıştır. Türkiye Futbol Federasyonu olarak olayın adli sürecinin de takipçisi olacağız. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız." (HABER MERKEZİ - DHA)

Öne Çıkanlar