İskoçya'da futbolcuların kafa vuruşu yapmasına yasak

İskoçya'da futbolcuların kafa vuruşu yapmasına yasak
İskoçya Futbol Federasyonu profesyonel futbolcuların karşılaşmadan bir gün önce ve bir gün sonra kafa vuruşları yapmasını yasakladı. Gerekçe tekrarlanan kafa darbeleriyle beyin hasatlıkları arasında bağlantı.

Artı Gerçek - İskoçya'da profesyonel futbolcuların karşılaşmalardan bir gün önce antrenman sırasında ve maçtan bir gün sonra topa kafayla vurmaları yasaklanacak.

Ülkedeki futbol kulüplerinden kafayla topa vuruşların yoğun olarak yapıldığı antrenmanları da haftada bire indirmeleri istendi.

BBC'nin haberine göre yeni yönergeler Glasgow Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın ardından geldi.

Uzmanlar, tekrarlanan kafa vuruşlarıyla beyin hastalıkları arasında bağlantı olduğuna inanıyor.

Zira Glasgow Üniversitesi'nin yaptığı, The New England Journal of Medicine adlı hakemli bilimsel dergide yayınlanan araştırmaya göre eski profesyonel futbol oyuncuları diğer kişilere oranla üç buçuk kat daha fazla beyin hastalıklarından ölüyor.

ÜLKEDE 12 YAŞ ALTI OYUNCULARDA KAFA VURUŞLARI SINIRLANDIRILMIŞTI

Yeni yönergeler, İskoçya'daki profesyonel erkek ve kadın futbolcuların yer aldığı 50 kulüple istişare edildikten sonra ve topa kafayla vurma eğilimlerini ölçmek için İskoçya Futbol Federasyonu'nun (SFA) kulüpler arasında yaptığı bir araştırmanın ardından tanıtıldı.

SFA'nın halihazırda 12 yaş altı genç futbolcuların antrenmanlarda topa kafayla vurmalarını sınırlayan düzenlemeleri mevcuttu.

Yeni yönergelerde kulüplere ayrıca, genel temas yükünü azaltmak amacıyla antrenmanlarda kafa hareketlerini izlemeleri de söyleniyor.

'24-48 SAAT SÜREN BELLEK BOZUKLUĞU OLUYOR'

20 yıldan uzun süre SFA'da doktor olarak çalışan ve 2019'daki başlayan araştırmasına katılan Dr. John MacLean, demans hastalığı ve eski futbol oyuncuları arasında bağlantı olduğunu vurguladı.

MacLean "Araştırmalar gelişmeye devam ederken, kafa vuruşları ve bunun beyin üzerindeki etkileri hakkında şu anda bildiklerimiz, bir dizi kafa vuruşundan sonra 24-48 saat süren ölçülebilir bir bellek bozukluğu olduğunu ve beyinle ilgili proteinlerin kafa vuruşundan kısa süre sonra kan örneklerinde tespit edilebildiğini gösteriyor" dedi.

MacLean sözlerini "Futbolcularda kafa vuruşlarıyla bağlantılı olabilecek beyin taraması değişiklikleri de bildirildi. Bu nedenle, amaç, antrenmanda kafa vuruşlarına genel olarak maruz kalmayı azaltarak bu vuruşların herhangi bir potansiyel kümülatif etkisini azaltmak" diye sürdürdü.

ÇOK SAYIDA PROFESYONEL FUTBOLCU DEMANSTAN YAŞAMINI YİTİRİYOR

SFA'nın baş futbol sorumlusu Andy Gould, karşılaşma sırasındaki kafa vuruşlarıyla ilgili zaten çok miktarda veri olduğunu ancak son araştırmanın "antrenman ortamındaki kafa vuruşu yükünün boyutunu anlamada paha biçilmez" olduğunu söyledi.

Gould "Kulüplere, yöneticilere ve oyunculara, oyuncularımızın güvenliğini ve esenliğini korumak için tasarlanmış yönergelerin yayınlanmasıyla sonuçlanan verilere dayalı bir tartışmayı kolaylaştırmak için gerekli bilgileri ve bakış açılarını bize sağladıkları için minnettarım" dedi.

Bu yılın başlarında, İngiltere Futbol Federasyonu da antrenman sırasında oyuncuların haftada sadece 10 yüksek etkili kafa vuruşuyla sınırlandırıldığı yönergeleri hayata geçirmişti.

Son yıllarda İngiltere'de çok sayıda üst düzey eski futbolcu demans (bunama) nedeniyle öldü. Bunlar arasında eski Celtic FC kaptanı Billy McNeill ve İngiltere'ye 1966'da Dünya Kupası kazandıran kadroda yer alan, efsanevi İngiliz futbolcu Jack Charlton da vardı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar