Neymar ve ailesi İspanya'da yargılandıkları davadan beraat etti

Neymar ve ailesi İspanya'da yargılandıkları davadan beraat etti
Yayınlanma:
A+ A-
Brezilyalı ünlü futbolcu Neymar ve ailesi 2009'da ünlü futbolcunun transfer haklarının bir kısmını satın alan DIS Grubu tarafından açılan davadan beraat etti. DIS Grubu, Barcelona yöneticileriyle anlaşan Neymar'ın grubu zarara uğrattığını iddia ediyordu.

Artı Gerçek - Fransa 1. Futbol Ligi (Ligue 1) takımlarından Paris Saint-Germain'de (PSG) forma giyen Brezilyalı futbolcu Neymar, Santos'tan Barcelona'ya 2013 yılındaki transferinde yolsuzluk ve dolandırıcılık yapıldığı iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

İspanyol mahkemesinden yapılan açıklamada, "Sözleşmede usulsüzlük yapıldığı ve bu durumdan kasıtlı olarak zarar görüldüğü" yönünde DIS Grubu tarafından ortaya atılan iddiaların, delil yetersizliği nedeniyle düştüğü belirtildi.

Bu kararın ardından Neymar ve babası, Barcelona'nın eski kulüp başkanlarından Sandro Rosell ve Josep Maria Bartomeu, haklarındaki suçlamalardan beraat etti.

BREZİLYA YASALARINA GÖRE SUÇ DEĞİL

Barcelona'nın Brezilya Serie A'da mücadele eden Santos'tan transfer ettiği Neymar'ın ailesine o dönem bonservis bedeli haricinde 6.8 milyon euro (Yaklaşık 136 milyar Türk Lirası) ödeme yaptığı iddia edilmiş, bunun üzerine DIS Grubu mahkemeye başvurmuştu.

Neymar'ın avukatları ise transferde adı geçen kişilerin Brezilya vatandaşı olmaları sebebiyle konunun İspanya mahkemelerinin yetki alanında olmadığını iddia ederek, Brezilya yasalarına göre özel kişiler arası usulsüzlüklerin suç sayılmadığını belirtmişti.

NEYMAR'IN AİLESİ DE SUÇLANMIŞTI

2009'da Neymar henüz 17 yaşındayken transfer haklarının yüzde 40'ını satın alan DIS Grubu, ünlü futbolcunun Barcelona kulüp yöneticileriyle anlaşmalı bir şekilde diğer takımların teklif getirmesini engellediği ve bu sebeple grubun zarara uğradığını savunuyordu.

Sadece Neymar'ın annesi hakkındaki suçlamaları geri çeken DIS, Brezilyalı futbolcu için beş yıl hapis ve 159 milyon euro (Yaklaşık 3 milyar 180 milyon Türk Lirası), Barcelona'nın eski kulüp başkanlarından Sandro Rosell ve Josep Maria Bartomeu için beş yıl hapis, altı yıl sportif yöneticilik görevlerinden men ve 195 milyon euro para cezası talep etmişti.

Savcılığın tüm suçlamaları ekim ayında geri çekmesinin ardından karara itiraz eden DIS Grubu avukatları, Neymar'a bu kez iki buçuk yıl hapis cezası verilmesi için başvuruda bulunmuştu. (AA, DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar