Amedspor kongresini yaptı, Aziz Elaldı: 'Bütün dünyaya sesimizi sporla duyuracağız'

TFF 2. Lig'de şampiyon olan ve 1. Lige yükselen Amedspor kongresini bugün yaptı.T ek listeyle gidilen Amedspor Olağan Genel Kurulu’nda mevcut başkan Aziz Elaldı, yeniden başkan seçildi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Şeyhmus Özer Tesisleri'nde düzenlenen kongreye Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, Bağlar Belediyesi Eşbaşkanları Leyla Ayaz ile Siraç Çelik, kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

'HALKIN İRADESİNE HERKES SAYGI DUYMALI'

Divan Başkanı seçilen avukat Metin Kılavuz, "Halkın iredesine herkesin saygılı olması gerekiyor. Eğer halkın önüne bir sandık konuluyorsa, o sandıkta da halk birşeyi tercih etmişse herkesin ona saygı duyması gerekiyor. Türkiye'de uzun yıllardır özellikle 2015 yılından beri her alanda bir akıl tutulması var. Türkiye bunu hak etmiyor. Türkiye insanları bunu hak etmiyor. Bir an önce umarız ve dileriz ki bu akıl tutulmasından vazgeçilir Türkiye demokratik anlamdaki tartışmalara en azından zemin sunar. Bu yönüyle kayyım uygulamalarını buradan kınadığımızı ifade etmek isterim" dedi.

HATUN: 'AMEDSPOR HERKESİN TAKIMIDIR'

Kongrede konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Doğan Hatun, "Amedspor'un kurulduğu günden günümüze kadar yağmur, çamur, kar, fırtına demeden amasız her yerde olan bütün taraftarlara sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Taraftar bu kulübün gerçek sahibidir. Ben yegane sahibi de olmaya devam edileceğini umuyoruz. Amedspor'u bir üst lige çıkartan, bugüne kadar emek sarf eden bütün yöneticilere bir kez daha teşekkür ediyorum. Ve en büyük teşekkür de mevcut yönetim, teknik kadro ve alın teri döken futbolculara ediyoruz. Amedspor, Amed'in göz bebeğidir. Amedspor bir değerdir, bir felsefesi vardır. Amedspora gönül veren her bir bireyin birinci öncelikli görevi bu felsefeyi korumasıdır. Amedpor'un değer yargıları vardır. Birinci öncelik bu değer yargılarını korumaktır. Amedspor şampiyonluk yoluna, bu günlere getiren bu değer yargılarının, bu felsefenin kendisidir. Hizmet ettiğimiz yer orasıdır bizim. Bu yüzden Amedspor sadece Amed halkının değil, bütün kürt halkının takımıdır. Ötekileştirilmiş duygusuna kapılan amasız bütün insanların takımıdır. Bölgemizdeki bütün kentlerin takımıdır. Kendini özgürlük mücadelesinde Amespor'un yanında gören herkesin takımıdır. Biz de buna saygı duyacağız. Herkesin de buna saygı göstermeye davet edeceğiz biz" dedi.

'AMEDSPOR'A MADDİ OLARAK DA KATKI SUNACAĞIZ'

Biz de bu kentin belediye eşbaşkanları olarak emek veren kısmında da yer aldık. Artık bu kentin gururu, bu toplumun gururu haline gelen Amedspor için bugüne kadar nasıl emek sarf ettiysek bundan sonra da daha fazla emek sarf etmeye de devam edeceğiz. Bugüne kadar belki manevi bir şekilde güç verdik, bu saatten sonra maddi de katkı sunacağız. Bir önerim olacak yönetim kuruluna. Hangi arkadaşımı seçilirse seçilsin, sizden rica ediyoruz; Amedspor bu halkın bir değeridir, bu değere yakışır bir yönetici olmanızı bekliyoruz. Kentimizin bütün spor taban birlikleri artık bu kentin bütün sokaklarında yetişen çocukların spora erişimi için bizler elimizi taşın altına sokmaya hazırız. Mevcut spor taban birlikleriyle, ilgili spor kuruluşlarıyla, altyapı çalışması yürüten bütün spor kuruluşları ile birlikte çalışmaya hazırız. Bunun da sözünü verelim. Erişmek isteyen ve erişemeyen her çocuğa spor imkanı amasız her dalda, gücümüz ne kadarına yetiyorsa fazlasını zorlamaya hazırız. Yıllarca kayyım vesayeti altında olan kentimiz ve kentlerimizde spora gerekli önemin verilmediğine hepimiz şahit olduk" diye konuştu.

'AMEDSPOR Bİ FİDANSA BU TOPRAK BU TARAFTARIN KENDİSİDİR'

Amedspor için daha çok çaba sarf etmek gerektiğini vurgulayan Hatun, "Herkesin bir hayali var. Herkesin bir projesi var. Herkesin bu takımın güçlenmesi, daha iyi yerlere gelmesi için verecek sözleri, emekleri var. Bunları da unutmayalım. Bunlar bu sürecin bir bileşenidir. Buranın asli unsurlarıdır. Bunları göz ardı edemeyiz. Çünkü bu takımı gerçek sahipleri bu gençlerin kendisidir. Amedspor bir fidansa bu toprak bu taraftan kendisidir" dedi.

Hatun'un ardından HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Amedspor taraftar dernekleri temsilcileri birer konuşma yaptı.

ELALDI'NIN LİSTESİ OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Aziz Elaldı'nın Amedspor Yüksek İstişare Kurulu ile birlikte oluşturduğu yeni yönetim kurulu listesi oylanarak oy birliği ile kabul edildi. Kongrede faaliyet raporu okundu ve oy birliği ile kabul edildi.

Ardından da geçmiş dönem raporu ve tüzük değişikliğine dair maddeler de kabul edildi.

Tek listeyle gidilen seçimde yönetime seçilen isimler şöyle:

whatsapp-gorsel-2024-06-11-saat-18-55-33-906ec9a8.jpg

whatsapp-gorsel-2024-06-11-saat-18-55-33-64ad9c2e.jpg

ELALDI: 'BU BİRLİKTELİK BİZİ SÜPER LİGE GÖTÜRECEK'

Yeniden Amedspor Başkanı seçilen Aziz Elaldı, "Çok fazla işimiz var. Bu sebepten dolayı bizi şampiyonluğa götüren bu birlikteliği yeni yönetim kurulu arkadaşlarımızla beraber, aramıza yeni katılan arkadaşlarımızla beraber, kentin bileşenleriyle beraber bizlere çok görev düşüyor. Bu birliktelik bizi şampiyonluğa götürdü ve bu birliktelik tekrardan bizi inşallah hedefimiz olan süper lige götürecek. Amedspor bu halkın takımıdır. Bütün bölgenin, bütün Kürt insanının takımıdır. Başarının en büyük sebeplerinden biri budur ama neticesinde ayrıştırmaya gidilecek cümleler, ayrıştırmaya gidecek kelimeler, bayraklaşımlar bizlere zarar vermekten başka hiçbir şey yapmaz. Bizim birlikteliğe ihtiyacımız var. Burada herkesin emeği aynı noktadadır, aynı ölçüdedir. Fakat nihayetinde futbol bildiğiniz gibi başarı, sportif, başarı endekslidir" dedi.

'BU TAKIMI DÜNYA TAKIMI YAPABİLMEK İÇİN SPORTİF BAŞARIYA İHTİYACIMIZ VAR'

Elaldı, "Bugün biz hedef koyduk kendimize. Geldiğimiz gün dedik ki 'biz bu takımı Barselona yapacağız. Biz bu takımı dünya takımı yapacağız'. Bu takımı dünya takımı yapabilmek için bir sportif başarıya ihtiyacımız var. Bu sportif başarı yapmadan gelebileceğimiz noktalara gelemeyeceğiz. Bugün bu oluşan lisede sayısız talepler, dünyadan gelen sayısız talepler sayesinde yeni bir liste oluşturuldu. Bu da bizlerin ne kadar büyüdüğünü, şampiyonluk kutlamasında bu halka bu şampiyonluğu yaşatan bireyler olarak, bu dünyanın her yerinden her noktasında kutlama yapan bireylere yine de diyorum bu görevimize devam edeceğiz. Tabii sportif başarı için finansal bir denge lazım. Bu kulüp buraya gelirken daha önceki yönetim kurulu ve başkanlarımızın sayesinde onların Amedspor duruşu ve anlayışı çerçevesinde işleyen yönetim kurulu aynı şekilde devam etmektedir. Bizim duruşumuzda, bizim yönetim kurulunun duruşunda ilgili herhangi bir kuşkumuz yoktur. Bu geçmişten gelen geleneği aynı şekilde devam ettiriyoruz" diye konuştu.

'KULÜP FİNANSAL OLARAK ARTIDA'

Klübün finansal olarak artıda olduğunu söyleyen Elaldı, "Bu finans dengesidir. Bugün finans olmadığı takdirde bu kulübün, hiçbir kulübün yaşama şansı yoktur. Bu finans da hep beraber bütün bileşenlerimizle beraber çok sağlıklı ve mantıklı bir şekilde yürütülüyor. Bu tek bir kişi tarafından, bir başkan tarafından veya bir yönetim tarafından yapılmıyor. Bunlarla ilgili bize yapılan telkinleri saygıyla karşılıyoruz ama bu yönetim kurulunun ve geçmişteki yönetim kurulunun bunun tam anlamıyla bilincinde olduğunu herkes bilsin. Bu noktada aynı şekilde devam ediyoruz" dedi.

'SPORTİF BAŞARI AMEDSPOR'U DÜNYANIN MERKEZİNE TAŞIYACAK'

Elaldı, "Geçen sene şu gömlekle kongreyi yapmıştım, benim uğurumdu. Yine bu gömleğimizi giydik. Bu ateşten gömleğimizi giydik. Bizi bu göreve layık gören bütün bileşenlerimiz ,öncelikle büyük halkımıza, büyük taraflarımıza teşekkür ediyoruz. Bunun ağırlığının çok iyi farkındayız. Biz nasıl bir görev aldığımızın çok iyi farkındayız. Biz neler yapabileceğimizi gösterdik. Bundan sonra da neler yapabileceğimizi göstereceğiz. Bu sportif başarıyla gelecek başarıyla bizi Amedspor'u dünyanın daha daha daha daha merkezine taşıyacaktır" diye konuştu.

'BÜTÜN DÜNYAYA SESİMİZİ SPORLA DUYURACAĞIZ'

Yakın zamanda yapacağı Avrupa gezisi için Avrupa'nın birçok kulüp başkanlarının davet aldığını söyleyen Elaldı, "Bordo, Lens, Barcelona, Atletico Madrid birçok kulüp şu anda beni bekliyor. Bu bizim dünya kulübü olma yolundaki hedeflerimizde ne kadar doğru ilerlediğimizi gösteriyoruz. Biz bu kulübü dünyanın gündemine, bu halkımızın sesini bu halkımızın çığlığını dünyanın gündemine sporla, sportif başarıyla duyuracağız. Bütün dünya bu sesimizi sporla duyuracağız" dedi.

'TEK İSTEĞİM BİRLİK OLMAMIZ'

Elaldı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çok büyük ekonomik zorluklarla bu kulübe katkı sunan, çocuğunun emeğinden, çocuğunun rızkından ve kendi emeğinden, kendi maneviyatından ödün gösterilerek bu kulüp buralara geldi. O halkın o sevdasını gördüğümüz zaman biz bu yola nasıl bir baş koyacağımızı bir kez daha anladık. O çocukların sevinci, o yeni doğan çocukların artık Amedpor formasıyla büyümesi, o analarımız, bacılarımız, kadınlarımızın o stattaki yerlerini alması ve dünyaya örnek. Bu halkın bir hizmetkârı olarak benim sizden isteğim bizim sadece ve sadece birlik olmamızdır. Bizi bu noktaya getiren anlayışımızın duruşumuzun, kimliğimizin arkasında durarak, o duruşumuzdan hiçbir şartta hiçbir şekilde ödün vermeyerek biz buna devam edeceğiz. Mutlaka ki farklı düşünceler olacaktır. Farklı düşünceler ve görüşler bizi daha ileriye mutlaka taşıyacaktırBizi şampiyon yapan bu birliktelik, bizi şampiyon yapan bu bileşenler. Büyük halkımızın önünde, büyük taraftarımızın önünde saygıyla eğiliyorum" diye konuştu.(ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar