Voleybolculara tarifeli yolculuk tepki çekmişti: Federasyon'dan THY'ye tepki

Voleybolculara tarifeli yolculuk tepki çekmişti: Federasyon'dan THY'ye tepki
Türkiye Voleybol Federasyonu, Kadın Voleybol Milli Takımı'nın tarifeli uçakla ve ekonomi sınıfında uçurulmasında THY'nin sorumlu olarak federasyonu göstermesine tepki gösterdi.

Artı Gerçek - Türkiye Voleybol Federasyonu, A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın ekonomi sınıfında ABD yolculuğu yapmasına gelen tepkilerin ardından bir açıklama yayımladı.

"Söz konusu uçuş hakkında THY yetkilileri tarafından federasyonumuza karşı ifadeler içeren, gerçeği yansıtmayan açıklamalar sebebi ile kamuoyunu bilgilendirmek zaruri hale gelmiştir" denen açıklamada, "Federasyonumuz, bağlı olduğu mevzuatlar gereğince Business Class bilet alamamaktadır. Söz konusu ABD seyahati öncesinde 17.05.2024 tarihinde kafilemizin seyahat listesi hem yazılı hem şifahen THY ile paylaşılarak özellikle kabin yükseltme (upgrade) konusunda destek istenmiştir" ifadeleri yer aldı.

13 SAATLİK YOLCULUĞU TARİFEDE YAPTILAR

FIVB Milletler Ligi ikinci etap maçları için ABD'ye giden Kadın Voleybol Milli Takımı'nın 13 saatlik yolculuğu tarifeli uçakta, koltuk araları dar olan 'ekonomi sınıfında' yapmak zorunda kalması tartışma yarattı.

A Milli Kadın Voleybol Takımı'ndan Ebrar Karakurt, Zehra Güneş ve kaptan Eda Erdem, takımın uzun yolculukta ekonomi sınıfında uçurulması sebebiyle Türk Hava Yolları'na tepki gösterdi.

THY, 'SORUMLU FEDERASYON' DEMİŞTİ

Milli voleybolcuların tepkisinin ardından THY Basın Müşaviri Yahya üstün, biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğunun ilgili federasyona ait olduğunu söyledi.

FEDERASYON'DAN THY'YE TEPKİ

Türkiye Voleybol Federasyonu sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla konuya açıklık getirildi ve THY'den yapılan açıklamaya tepki gösterildi.

TVF'den yapılan açıklama şöyle:

Kamuoyunun Bilgisine 2024 FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi ikinci etap müsabakalarını oynamak üzere A Milli Kadın Voleybol takımı sporcularımız ve teknik ekibimiz bugün ABD’ye uçak yolculuğu gerçekleştirmektedir. Söz konusu uçuş hakkında THY yetkilileri tarafından federasyonumuza karşı ifadeler içeren, gerçeği yansıtmayan açıklamalar sebebi ile kamuoyunu bilgilendirmek zaruri hale gelmiştir.

Federasyonumuz, bağlı olduğu mevzuatlar gereğince Business Class bilet alamamaktadır. Söz konusu ABD seyahati öncesinde 17.05.2024 tarihinde kafilemizin seyahat listesi hem yazılı hem şifahen THY ile paylaşılarak özellikle kabin yükseltme (upgrade) konusunda destek istenmiştir.

THY, talebimize istinaden TVF’nin tüm faaliyetlerine yönelik tüm bir sene içerisinde sadece 20 kişi için uçak müsaitliğine göre kabin yükseltme hakkı olduğunu ve bu işlemin uçuş öncesi müsaitlik durumuna göre gerçekleştirilebileceğini bildirmiştir.

Takımımızın 26.05.2024 tarihindeki uçuşunda takım kafilemizden hiç kimse kabin yükseltme hakkından faydalanmamıştır. THY ile federasyonumuz arasındaki sözleşme barter sözleşme kapsamındadır ve maddi ödeme içermemektedir.

Sözleşmedeki tüm haklar federasyonumuz faaliyetlerinde uçak bileti olarak kullanılmaktadır. Sonuç olarak; söz konusu uçuşta hiçbir bilete kabin yükseltme (upgrade ) işlemi yapılmamış, uçuş listemiz de Türk Hava Yolları yetkililerince yapılan açıklamaların aksine elektronik postalarla sabit olduğu üzere 17.05.2024 tarihinde Türk Hava Yolları yetkilileri ile paylaşılmıştır. Gerçeğe aykırı yapılan açıklamaları kabul etmek mümkün değildir. Saygılarımızla, Türkiye Voleybol Federasyonu (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar