Yapay zeka, 2022 Dünya Kupası şampiyonunu tahmin etti

Yapay zeka, 2022 Dünya Kupası şampiyonunu tahmin etti
Yayınlanma:
A+ A-
AIrsenal isimli yapay zekanın tahminlerine göre 2022 Katar Dünya Kupası'nı Brezilya kazanacak. Aynı yapay zeka, bundan önceki Dünya Kupası şampiyonunu doğru tahmin etmişti.

Artı Gerçek - Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası siyasi tartışmalar eşliğinde sürerken, futbol yorumcuları çok sayıda sürpriz sonuç çıkacağı yorumunda bulunuyor. Bir yapay zeka çalışması ise her turnuvanın olağan favorisi Brezilya'nın şampiyon olacağını tahmin etti.

Birleşik Krallık merkezli veri bilimi ve yapay zeka merkezi 'The Alan Turing Institute', 2018 yılında AIrsenal isimli bir yapay zeka geliştirdi. Webtekno'nun haberine göre, temelinde Fantasy Premier League isimli oyun için geliştirilen ve bu ürün, FIFA Dünya Kupası için de kullanılmaya başlandı. Alrsenal, geçen dünya şampiyonasını Fransa'nın kazanacağını bilmişti.

1872 yılından beri düzenlenen her uluslararası karşılaşmaya ait (dostluk maçları dahil) verileri yapay zekaya 'okuyan' mühendisler, Dünya Kupası karşılaşmalarındaki sonuçların daha büyük önem arz ettiği bir öğrenim programı oluşturdular.

Tam 100 bin kez çalıştırılan Alrsenal, Brezilya'nın şampiyon olma olasılığının diğer tüm takımlardan fazla olduğu sonucuna ulaştı. AIrsenal, Brezilya'nın şampiyonluk olasılığının yüzde 25 seviyesinde olduğu sonucunu verdi. Yapay zekanın diğer favorileri arasında ise Belçika, Arjantin ve Fransa yer alıyor. İngiltere ise beşinci sırada yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

tablo.jpeg

Öne Çıkanlar