Uçan kaykayla Manş Denizi’ni geçecek

Uçan kaykayla Manş Denizi’ni geçecek
Fransız mucit Franky Zapata, Manş Denizi’nin havadan ilk defa geçilişinin 110. yıl dönümünde uçan kaykayı ile geçmeyi planlıyor.

Fransız mucit Franky Zapata bu hafta jet motorlu elektrikli kaykayı (hoverboard) ile Manş Denizi’ni geçmeyi planlıyor. 

Eski jet ski şampiyonu ve İngiliz Ordusu mensubu Zapata, 'Flyboard' diye de adlandırılan elektrikli kaykayını en son Paris’te her yıl düzenlenen Bastille Günü askeri geçit töreninde göstermişti. Zapata Manş Denizi’ni, havadan ilk defa geçilişinin 110. yıl dönümü olan perşembe günü geçmeyi planlıyor.

Kırk yaşındaki mucit Fransa’nın Calais şehri yakınındaki Sangatte plajından İngiltere’nin Dover kentindeki St. Margaret’s Koyu’na 20 dakikada geçmeyi planlıyor.

Ancak elektrikli kaykayın uçuş süresi 10 dakika olduğu için yarı yolda yakıt ikmali yapması gerekiyor. 

Le Parisien’e "Bu bir hayalin doruk noktası" diyen Zapata aynı zamanda "çok stresli" olduğunu da belirtti.

Zapata Bastille Günü’nde yaptığı gösterinin Manş Denizi’ni geçme planına kıyasla daha kolay olduğunu söyledi ve şunları söyledi: Bastille Günü’nde cihazın kapasitesinin yüzde üçünü kullanmışken, Manş Denizi için yüzde 99.9’unu kullanmam gerekecek. Bu hiç kolay olmayacak. Oraya ulaşma şansım yüzde 30.

Sivil havacılık kurumlarından izin aldığını belirten Zapata, yakıt ikmali yapacağı geminin diğer konteyner gemilerine karşı tehlike oluşturabileceğini ileri süren denizcilik kurumlarından izin olmadığını söyledi.

Zapata denizin Fransız tarafındayken 70 metre yükseklikte uçacağını ve İngiliz tarafına geldiğinde de yüksekliğini 10 metreye indireceğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: Denizcilik kurumlarının izin vermemesi bu yolculuğun zorluğunu 10 kat artırıyor. Bu tamamen keyfi bir karar.

Diğer yandan Zapata kaykayına gaz yağı ile yakıt ikmali yapmak için iki seçeneği olduğunu söyledi. Bunlardan biri kaykayını bir gemiye indirmek ya da daha riskli ancak durmadan yoluna devam etmesini sağlayacak olan havada yakıt ikmali yapmak. (Independent Türkiye)

 

Öne Çıkanlar