Annelerimiz büyük hata yapıyormuş! Bu sebzeleri sakın buzdolabında saklamayın

Annelerimiz büyük hata yapıyormuş! Bu sebzeleri sakın buzdolabında saklamayın
Bazı yiyecekleri buzdolabına koymamak gerekiyor. Türk mutfağında da bolca kullandığımız bazı sebzelerin buzdolabında muhafaza edilmesi hatalıymış. İşte bilmeniz gereken önemli uyarı

Yiyecekleri doğru bir şekilde saklamak gerekiyor. Özellikle sebzelerin doğru bir şekilde saklanması, lezzetinin, dokusunun ve sağlığa olan faydalarının korunması için büyük önem taşımaktadır. Kuşkonmaz, brokoli, havuç gibi bazı sebzeler, yani daha soğuk bölgelerden gelenler ve her çeşit salata için aslında doğru bir tercih. Ancak bazı sebze ve meyveleri buzdolabına kesinlikle koymamak gerekiyor.

Haberciniz.biz sitesinde yayınlanan bir haberde kesinlikle buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler sıralandı.

Eğer sizlerde bu yiyecekleri buzdolabında muhafaza ediyorsanız aslında büyük bir yanlış yapıyorsunuz.

Sıcak ülkelerden gelen sebzeler buzdolabında saklanmamalıdır. Aşırı düşük sıcaklıklar kabukları lekelenmeye meyillidir olan bu gıdaların hücre duvarlarının daha hızlı bozulmasına neden olur. Bu gıdaların yetişme yerindeki hava şartları oldukça sıcak olduğundan siz onları buzdolabına koyduğunuzda dokuları bozuluyor, lezzetleri ve sağlığa olan yararları azalıyor.

BUZDOLABINDA SAKLANMAMASI GEREKEN SEBZE VE MEYVELER

Sarımsak
Soğan
Salatalık
Yeşil Fasulye
Patlıcan
Şalgam
Patates
Arpacık Soğan
Balkabağı
Kabak


Peki bu gıdaları nerede saklayacağız dediğinizi duyar gibiyiz? Cevabı basit. Her şeyden önce, bu gıdaları emi çekecek bir veya daha fazla kağıt torbaya koymanız gerekir. Daha sonra oda sıcaklığında kiler ya da delikli sebze çekmecesi gibi karanlık bir yerde bu torbaları saklamalısınız ve bu gıdaları aşırı fazla miktarda satın alarak depolamak yerine azar azar alıp tüketmelisiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar