Arjantinli kadınlardan üstsüz protesto

Arjantinli kadınlardan üstsüz protesto
Üstsüz güneşlendikleri için polis tarafından plajdan uzaklaştırılan kadınlarla dayanışma içinde olduklarını göstermek için üstsüz ve giyinik insanlardan...

Üstsüz güneşlendikleri için polis tarafından plajdan uzaklaştırılan kadınlarla dayanışma içinde olduklarını göstermek için üstsüz ve giyinik insanlardan oluşan yüzlerce kişi Arjantin'in protesto için sokaklara çıktı.

HABER MERKEZİ – İki hafta önce güney Atlantik sahillerinde üstsüz güneşlenen üç kadının polislerce uyarıldıktan sonra plajı terk etmelerinin istenmesi ve kadınlar hakkında yasağa muhalefetten dava açılması üzerine "Kamusal alanda üstsüz dolaşma yasağı"na ilişkin ülkede tartışmalar sürüyor.  Yasak askeri diktatörlük zamanından kalan "Kamusal Ahlakın Korunması Kanunu"na dayanıyor. Kanuna göre kamusal alanda "müstehcen" şekilde vücudun gösterilmesi yasak. Olay sonrasında iki milletvekili tartışmalı kanunun değiştirilmesi için harekete geçti.
MAÇOLUK ELEŞTİRİSİ 
Mevcut kanunun kadınların üstsüz güneşlenmesine izin verip vermediği hala kesinlik kazanmış değil. Her ne kadar davaya bakan hakim "üstsüz güneşlenmenin bir suç olmadığı" yönünde karar vermiş olsa da kadınlar yaşanan olayın Arjantin'de kadın ve erkekler arasındaki toplumsal eşitsizliğin bir göstergesi olduğuna dikkat çekiyor. Yasağa karşı çıkan kadınlar, kadınların da erkekler gibi üstsüz güneşlenme hakkına sahip olduklarını savunuyorlar. Kadınların bedenlerine ilişkin kararlarına müdahale edilmesinin toplumun geneline hakim olan maço tavırla alakalı olduğunu dile getiren 28 yaşındaki gösterici Noelia, "Vücudum bana aittir onunla ne yapacağıma da ben karar veririm" diyor.
Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, gösteriye katılan kadınların vücutları üzerinde renkli boyalarla yazılmış "Meme bir suç değildir", "Sizden izin isteyecek değiliz", "Utanın" ifadelerini görmek mümkündü.
Geçtiğimiz sene binlerce insan Buenos Aires yakınlarında çocuğunu kamusal alanda emzirmemesi konusunda uyarı alan bir kadına destek vermek için yine üstsüz olarak sokaklara çıkmıştı.

Öne Çıkanlar