Ateş yakmadan da lezzetli patlıcan közlemenin püf noktasıymış! İçi müthiş pişiyor

Ateş yakmadan da lezzetli patlıcan közlemenin püf noktasıymış! İçi müthiş pişiyor
Közlenmiş patlıcan çok sevilen yiyecekler arasında yer alır. Genelde közde yapılan bu lezzeti evde fırında da yapabilirsiniz. Üstelik kolay bir tarifle

Fırında közlenmiş patlıcan yapabilirsiniz. Üstelik aynı mangalda yapılmış gibi oluyor. Bunun için işinize yarayacak bir tarif paylaşıyoruz;

MALZEMELER

6 adet iyi durumda patlıcan

FIRINDA PATLICAN KÖZLEME TARİFİ

Fırınınızı 200 dereceye ayarlayın. Sonrasında patlıcanları yıkayın ve kurulayıp çatal yardımıyla üzerine bir kaç adet delik açın. Patlıcanları sonrasında fırın tepsisine dizin. 200 dereceye ayarlamış olduğunuz fırının orta bölümüne tepsiyi yerleştirin ve bu işlemin ardından 15.dakikada patlıcanları çevirin.

Yemek.com sitesindeki öneriye göre; Toplamda 35 dakika kadar patlıcanları közlemek yeterli oluyor.

FIRINDAN ÇIKARDIKTAN SONRA BUNLARI YAPIN

Fırından çıkardığınız patlıcanları daha kolay soyabilmek için derin bir kaseye koyup üzerini streç film ile kapatın ve 5-10 dakika kadar bekletin. Terleyen patlıcanlar kolayca soyulacaktır. Üzerine limon, sarımsak ve tuz ilavesiyle servis edebilirsiniz, afiyet olsun.

Evet bu tarif sayesinde yapacağınız patlıcan öyle lezzetli olacak ki; Canınız her istediğinde yapacaksınız.

KÖZLENMİŞ PATLICANIN FAYDALARI

Lif, mide-bağırsak sağlığı ve düzenli bağırsak hareketleri için patlıcan önemli bir besindir. Dışkınızı toplar, böylece sindirim sisteminiz daha rahat bir şekilde çalışmış olur. Patlıcan aynı zamanda lif, besinlerin emilimini ve gıdaların işlenmesini kolaylaştıran gastrik sıvıların salgılanmasını da sağlamaktadır.

Tuğba Yaprak'ın kişisel internet sitesindeki patlıcanla ilgili yazmış olduğu şu bilgiler de dikkat çekiyor;

Közlenmiş patlıcan ayrıca antioksidanlar, potasyum, potasyum, temel mineraller açısından da zengindir. Patlıcandaki elektrolit içeriği ayrıca felçlerin, yüksek tansiyonun ve kemiklerdeki mineral yoğunluğunun artmasının önlenmesine yardımcı olur. Şeker hastaları közlenmiş şekilde patlıcanı rahatlıkla tüketebilirler.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar