Farah Zeynep Abdullah'a Musa Orhan'a hakaretten bir dava daha

Farah Zeynep Abdullah'a Musa Orhan'a hakaretten bir dava daha
Yayınlanma:
A+ A-
Farah Zeynep Abdullah hakkında Musa Orhan'a hakaretten yeni bir dava açıldı. Savcılık, Abdullah'ın önceki davada kesinleşen karara dair yaptığı paylaşımı gerekçe göstererek, oyuncu hakkında 2 yıl 4 ay hapis istemiyle yeni bir iddianame hazırlandı.

Artı Gerçek - Batman'ın Beşiri ilçesinde İpek Er'e (18) cinsel saldırıda bulunmak ve intihara sürüklemek suçuyla hakkında dava açılan ve tutuksuz yargılanan Siirt'te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada, Orhan'a hakaret ettiğine hükmedilen ve 2 yıl 4 ay hapis cezası, 1300 TL adli para cezasına çevrilen Farah Zeynep Abdullah hakkında sanık Orhan'a hakaretten yeni bir dava daha açıldı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

DHA'nın haberine göre, iddianameyi hazırlayan savcı, Abdullah'ın sosyal medya hesabından önceki davanın hükmüne ilişkin Orhan'a yönelik "Şerefsiz ve göründüğü kadarıyla bir geçim yöntemi olarak adalet sistemini kullanan, daha doğrusu buna izin verilen Musa Orhan şimdi de bana tazminat davası açmış. Aç köpek" şeklindeki paylaşımı nedeniyle "sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle hakaret" suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteminde bulundu.

Müvekkiline sosyal medya üzerinden hakaret edildiği gerekçesiyle Abdullah hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan avukat Mehmet Erkan Akkuş iddianameye ilişkin şunları söyledi:

Daha önce müvekkilime alenen hakaret eden kişinin, müvekkilime yargı yoluyla yasal haklarını aradığı için tekrardan alenen hakaret etmesi, hukuk ve kanun tanımamasıdır. Pek tabii ki medeni ölçüde fikir beyan etmek yerine ısrarla sosyal medyadan küfretmesinin tek bir açıklaması olabilir. İşi dışında gündem olmaktır. Biz burada masumiyet karinesini yok etmek isteyen linç kültürü ile mücadele ediyoruz. Yoksa müvekkile hakaret eden kişilerin kim olduğu umurumuzda dahi değildir"

İddianameyi hazırlayan savcı, Abdullah'ın sosyal medya hesabından Orhan'a yönelik "Şerefsiz ve göründüğü kadarıyla bir geçim yöntemi olarak adalet sistemini kullanan, daha doğrusu buna izin verilen Musa Orhan şimdi de bana tazminat davası açmış. Aç köpek" şeklinde paylaşımda bulunarak "sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle hakaret" suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteminde bulundu.

Tarafların uzlaşmada da anlaşamadığı iddianamede yer buldu.

NE OLMUŞTU?

Batman'ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020'de hastanede vefat eden İpek Er, bıraktığı mektupta Siirt'te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan'ın cinsel saldırısına maruz bırakıldığını yazmıştı.

Er'in vefatının ardından Siirt 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hakkında hapis cezası istemiyle dava açılan Orhan'ın tutuksuz yargılanması, aynı dönemde sosyal medyada da tepkilere neden olmuştu.

Oyuncu Ezgi Mola da tepkisini sosyal medya hesabından paylaşan isimler arasında yer almıştı. 20 Ağustos 2020'de sosyal medya hesabından paylaşım yapan Mola hakkında, Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Soruşturmanın ardından Mola hakkında 'sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret' suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış ve oyuncu, Ankara 31'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 24 Mayıs 2022'de çıkan kararla 'hakaret' suçunu işlediği kanaatiyle 87 gün karşılığı 6 bin 960 TL adli para cezasına çarptırılmıştı.

Yargılamanın tamamlanmasının ardından Ezgi Mola'ya destek için tweet atan oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında, yine Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, geçen yıl 30 Ağustos'ta Uşak Banaz Cumhuriyet Başsavcılığı'na müvekkiline hareket ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Dosya, uzlaştırma bürosuna gönderilmiş ancak taraflar uzlaşamamıştı. Soruşturmanın ardından Farah Zeynep Abdullah hakkında, Musa Orhan'a sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle Banaz Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

Hakim, Farah Zeynep Abdullah'ın 'hakaret' suçunu işlediğine hükmederek, geleceği üzerindeki etkilerini dikkate alıp, indirimlerle beraber 65 gün karşılığı 1300 TL adli para cezası verilmesine hükmetmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar