Green Card başvuru süreci başladı: Green Card başvuru şartları nelerdir ve herhangi bir ücret var mı?

Green Card başvuru süreci başladı: Green Card başvuru şartları nelerdir ve herhangi bir ücret var mı?
Yayınlanma:
A+ A-
Her yıl Türkiye gibi ülkelerden gelen yeşil kart başvuru sahipleri, dünya çapında 55.000 kişiye kalıcı oturma vizesi sağlamak için bir çekiliş düzenliyor. Yeşil kart başvuru süreci yaklaşık 1 ay sürmekte olup, adaylar çekiliş sonuçlarını bekleyecekler.

ABD hükümeti tarafından düzenlenen ve ABD'de daimi oturma izniniz olduğunu gösteren Green Card başvuruları başlıyor. Büyükelçilikten yapılan açıklamaya göre; bu yıl yeşil kart başvuruları 5 Ekim - 8 Kasım 2022 tarihleri ​​arasında alınacak.

Green Card nedir?
Yeşil kart, bir göçmenin Amerika Birleşik Devletleri'nde kalıcı olarak yaşamasına ve çalışmasına izin verir. Yeşil kart alabilmek için göçmenlerin öncelikle sponsor bir aile üyesine veya işverene sahip olmak gibi belirli uygunluk şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Bu gereksinimleri karşıladıktan sonra, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) aracılığıyla yeşil kart başvurusunda bulunabilirler. Başvuruları onaylanırsa, her 10 yılda bir yenilemeleri gereken bir yeşil kart verilecek. Yeşil kart sahipleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde kalıcı olarak yaşama ve çalışma hakkı, ülke içinde ve dışında serbestçe seyahat etme ve Sosyal Güvenlik ve Medicare gibi devlet tarafından finanse edilen yardımlara erişim dahil olmak üzere birçok haktan yararlanma hakkına sahiptir. Ayrıca sonunda ABD vatandaşı olma fırsatına da sahipler.

Green Card Nasıl Alınır?
Amerika Birleşik Devletleri'nde kalıcı olarak yaşamak ve çalışmak istiyorsanız, yeşil karta ihtiyacınız var. Yeşil kart almak için atacağınız adımlar, bireysel durumunuza göre değişiklik gösterecektir. Genellikle süreç bir göçmen dilekçesinin verilmesiyle başlar. Bu onaylandıktan sonra, bir görüşme sürecinden geçmeniz gerekecektir.

Green Card başvuru şartları
Green Card başvurusunda ilk adım, uygun olup olmadığınızı belirlemektir. Uygun olmak için, ABD vatandaşı veya yasal olarak daimi ikamet eden bir aile üyesi veya işveren tarafından sponsor olmanız veya belirli insani yardım programlarına katılmanız gerekir. Uygun olduğunuzu belirledikten sonra, bir başvuru doldurmanız ve göndermeniz gerekecektir. Başvuru, diğer şeylerin yanı sıra kimliğiniz, çalışma geçmişiniz ve sabıka kaydınız hakkında bilgi gerektirecektir. Green Card için onaylanırsanız, tıbbi muayeneden geçmeniz ve bir ABD büyükelçiliği veya konsolosluğunda bir görüşmeye katılmanız gerekecektir. Bu adımları tamamladığınızda, size bir Yeşil Kart verilecek ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal olarak daimi ikamet hakkı kazanacaksınız.

Green Card başvuru sürecinin maliyeti
Yeşil Kart başvuru süreci hem para hem de zaman açısından maliyetli olabilir. I-130 Yabancı Akraba Dilekçesi için başvuru ücreti 535$ ve I-485 Durum Ayarlama Başvurusu ücreti 1.140$'dır. Ek olarak, biyometri (parmak izi ve fotoğraflar) ve belgelerin onaylanması için ücretler vardır. Bu nedenle başvuru sürecinin toplam maliyeti birkaç bin dolar olabilir. Zaman açısından, işlemin tamamlanması birkaç ay sürebilir. I-130 Dilekçesinin onaylanması birkaç ay sürebilir ve I-485 Başvurusunun işlenmesi altı ila sekiz ay daha sürebilir. Sonuç olarak, tüm sürecin tamamlanması bir yıldan fazla sürebilir. İlgili maliyet ve süre göz önüne alındığında, başvuru sürecine başlamadan önce Green Card almaya uygun olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.