Hamamböceklerini ve karıncaları evden uzak tutmak için işe yarayan 3 doğal çözüm

Hamamböceklerini ve karıncaları evden uzak tutmak için işe yarayan 3 doğal çözüm
Yayınlanma:
A+ A-
Böcekler, karıncalar ve özellikle hamamböcekleri ismini duyduğumuzda bile rahatsız olduğumuz canlılar arasında yer alıyor. Onları kimyasal ürünler kullanmadan evden uzaklaştırmak mümkün.

Mutfağımızı istila eden karıncalar ve hamamböcekleri zararsız olsa da görüntü olarak rahatsızlık veriyor. Onlardan kurtulmak için İlk yapmanız gereken karıncaların evinize girmesine neden olan faktörleri ortadan kaldırmak olmalı. Bu yüzden mutfağınızı temiz tutmaya dikkat etmelisiniz. Yemek artıklarını veya kırıntılarını tezgahta uzun süre bekletmeyin. Çünkü karıncalar bu kokuları kısa sürede hisseder ve mutfağınızı istila ederler.

Ayrıca karıncalar, bir yiyecek bulduklarında hem o yiyeceğin yerini kaybetmemek hem de arkadaşlarına yol göstermek için iz bırakırlar. Yapacağınız temizlik, karıncaların geride bıraktıkları izleri silecek ve diğer karıncaların da buraya ulaşmasını böylelikle engelleyecektir.

ants-5061910-960-720.jpg

Karıncaları ve hamamböceklerini evinizden uzak tutabilmenizi sağlayacak bazı doğal yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

Bir diş sarımsakla karıştırılan salatalık kabuğu hamamböceklerini evden uzaklaştırıyor. Yapmanız gereken tek şey hamamböceklerinin barındığı köşelere bu kabuklardan koymak. Salatalık ve sarımsak kokusu onları uzaklaştırmaya yetecektir.

Kabuklar karakteristik kokularını kaybeder kaybetmez atın ve yenileriyle değiştirin.

Başka bir diğer yöntemde defne yaprağıyla yapılan uygulama. Defne yaprağını bir tabağa yerleştirin ve bu canlıların dolaştığı noktalara, hatta bitkilerin yanına, mutfak pervazına, giderlerin yanına yerleştirin.

ants-498731-960-720.jpg

Güçlü bir kovucu elde etmek için 2 dişim rendelenmiş sarımsak ekleyebilirsiniz.

Biberiye esansiyel yağı veya taze bir dal biberiye, sadece odalara koku vermek için değil, aynı zamanda bu böcekleri etkili bir şekilde uzak tutmak için istila edilmiş köşelerde de kullanılabilir.

Yoğun ve karakteristik koku, evi hoş kokulu bırakarak bu tür istilaları önleyecektir.

Mynet tarafından paylaşılan bir haberde ise başka yöntemler de sıralandı. O yöntemler arasında en ilginci ise Tarçın, Limon ve Karanfil ve sirke ile yapılan uygulamalar.

Bir bardak suyun içine biraz toz tarçın ekleyerek karıncaların geçtiği yerlere sürebilirsiniz. Bu işlemi tarçın yağı, limon yağı veya karanfil yağıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Daha etkili sonuçlar için birkaç malzemeyi de karıştırabilirsiniz. Örneğin, tarçın yağını ve karanfil yağını birlikte kullanabilirsiniz.

Bir limonun suyunu sıkarak pamuk yardımıyla karıncaların geçtiği yerlere sürmekte işinize yarayacaktır.

Karıncaların eve giriş yerlerini tespit ederek buralara çubuk tarçın, karanfil ya da limon kabuğu rendeleyerek koyabilirsiniz.

Sirke ile yapılan uygulama aslında çok daha basit;

Biraz sirkeyi, limon suyunu ve suyu karıştırarak karıncanın olduğu yerlere sprey şişe yardımıyla sıkın. Günde bir kez bu karışımı püskürtebilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar