Hep yanlış demlemişiz. Çay demlerken çayın lezzetini artıracak aşçılık sırrı

Hep yanlış demlemişiz. Çay demlerken çayın lezzetini artıracak aşçılık sırrı
Yayınlanma:
A+ A-
Çay en sevilen milli içeceklerimizden. Evde çay demlerken bilmeniz gereken bir aşçılık sırrı var. Bu sır sayesinde demlediğiniz çay çok daha lezzetli olacak.

Çay demlerken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Lezzetli çay demlemenin püf noktalarını öğrenenler aynı aşçılar gibi lezzetli çay yapabiliyorlar.

ÇAYIN ACISINI ALAN YÖNTEM

Demlediğiniz çay eğer acı oluyorsa bu sorunu ortadan kaldıracak basit bir yöntem bulunuyor.

ŞEKER EKLEYİN

Demlediğiniz çaya 1 tatlı kaşığı şeker eklemek çayın acısını almaya yardımcı olur. Kaynayan suyu çaydanlığın üstüne boşaltarak, çaydanlığın altına içme suyu ekleyin. Orta ateşte çaydanlığın altındaki su kaynayana kadar bekletin ve kaynadıktan sonra ocağın altını kısarak çayı demlenmeye bırakın.

tea-7079254-960-720.jpg

DEMLİK SEÇİMİNE DİKKAT EDİN

Çay demlerken demlik seçimi de büyük önem taşır. Bazıları metal tercih etse de, demliğin porselen ya da camdan olması çayı daha iyi demler ve çok daha lezzetli olur. Bazıları önce çayı koyup kaynamış suyu üzerine dökerken, yavaşça demlenmesini beklemektedir. Önce suyu koyup üzerine çayı ilave etmenin çayı daha lezzetli yaptığı bilinmektedir.

KAYNAYAN SUYU HEMEN ÇAYIN ÜZERİNE DÖKMEYİN

Lezzetli çay demlerken bir püf nokta daha var. Hemen hemen herkes çay demlemek için kaynattığı suyu doğrudan demlik kısmına ekliyor. Kaynama noktasına gelen su çoğu zaman çayın yanmasına neden olabilir. Daha yumuşak içimli bir çay deneyimi için evvela kaynayan suyun 3-4 dakika dinlenmesini sağlamak gerekiyor. Dinlenen su sayesinde çay çok daha lezzetli oluyor.

ÇAYI LİMONLA İÇİN

Bir başka uyarı da çayın servis edilme şekliyle ilgili. Çayınızı servis ederken yanına bir dilim limon koyun. Limonlu çay hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı oluyor.

turkish-tea-2109111-960-720.jpg

Limonlu çayın faydalarıyla ilgili bazı bilgiler;

  • Cilt Sağlığını Koruyabilir.
  • Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir.
  • Stresi Azaltabilir.
  • Kan Şekerini Düzenleyebilir.
  • Kalp Sağlığını Koruyabilir.
  • Migrenin Etkisini Azaltabilir.
  • Antikanser Özelliğine Sahiptir.
  • Böbrek Taşlarını Önleyebilir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar