Kuru fasulye pişirirken gaz yapmaması için bu püf noktasını atlamamalısınız

Kuru fasulye pişirirken gaz yapmaması için bu püf noktasını atlamamalısınız
Yayınlanma:
A+ A-
Yaptığınız kuru fasulye yemeği gaz yapıyorsa bu bilgiler işinize yarayabilir. Türk mutfağının en lezzetli kuru fasulyesini yapabileceksiniz.

Kuru fasulye yemeği en çok sevilen yemeklerdendir. Lezzetli kuru fasulye yapabilmek için gaz sorununu ortadan kaldırmak gerekiyor. Faydaları saymakla bitmeyen bu yemeğin en büyük kusuru da bu zaten.

PEKİ KURU FASULYENİN GAZINI NE ALIR?

Fasulyeyi pişirmeden önce haşlama işlemi uygularken tencerenin içerisine 1 çay kaşığı kimyon koymak, gaz yapmasının önüne geçmektedir. Aynı şekilde ve miktarda koyacağınız kekik de benzer bir etki yaparak kuru fasulyedeki gaz yapma sorununu çözecektir. Bu tekniği denemeniz durumunda pişireceğiniz kuru fasulyede asla gaz sorunu oluşmayacaktır.

ISLATIRKEN TUZ EKLEYİN

Fasulyeleri ıslatırken suyun içine bir kaşık ekleyeceğiniz tuz size büyük yardım edecek. Islatılan fasulyelerin yeniden yıkanması da fasulyede biriken asitleri hızlı bir şekilde temizleyecektir.

LOKANTA AŞÇILARININ UYGULADIĞI SIRLAR

Artigercek.com'un derlemesine göre; Lokanta aşçıları, fasulyeyi bir gece önceden mutlaka ıslatmayı unutmuyorlar ve tuzun tamamen içine işlediğinden emin oluyorlar. Fasulyeler düdüklü tencerede değil büyük tencerelerde mutlaka içme suyuyla haşlanıyor. Suyun üzerinde oluşan köpükleri dikkatlice alıyorlar ve fasulyelerin hafif yumuşayana kadar pişmesine de özen gösteriyorlar.

Bu sırları uyguladıkları içinde pişirmiş oldukları kuru fasulye yemeği çok daha lezzetli oluyor. Sizler de kuru fasulye pişirirken bu bilgilerden yararlanın.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar