Ötenazi yapılacak bilim insanı İsviçre'ye ulaştı

Ötenazi yapılacak bilim insanı İsviçre'ye ulaştı
Başka birine muhtaç olmamak için hayatına son vermek isteyen 104 yaşındaki bilim insanı David Goodall, Avustralya'daki evinden doktor yardımıyla intiharın yasal olduğu İsviçre'ye ulaştı.

ARTI GERÇEK - Havalimanında açıklamalarda bulunan Goodall 'önceden planlanmış bu ölüm yolculuğunun ülkesindeki yetkililere bir mesaj vermesini'umduğunu belirtti. Goodall'a bu hafta içinde ötenazi gerçekleştirilecek.

Goodall, 'kararının Avustralya’daki kanunlar üzerinde olumlu bir etki yapmasını'umuyor. Bu kararı ile yasalar üzerinde nasıl bir etki olacağına ilişkin bilim insanı bunun önümüzd3eki 10 yıl içinde gerçekleşmesinin mümkün olmayacağı görüşünde.

Hastanedeki günleri için 'hapishaneden farkı yoktu' yorumunu yapan Goodall, son zamanlardaki yaşantısının kendisine zevk vermediği için özellikle 50 ya da 60 yaşını geçen herkesin, eğer isterlerse hayatları ile ilgili en mühim kararı vermek konusunda özgür olması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

'BUNUN İÇİN BURADAYIM'

İsviçre’ye gelmeden önce Fransa'daki ailesi ile son kez görüşen bilim insanı kendilerine hoşcakalın demenin kolay olmadığını söyledi. Gazetecilerin "bunu yapmak konusunda kararlı mısınız sorusuna?" Goodall, "tabi ki bunun için buradayım" cevabını verdi. 

Goodall'un hayatına son vermek istemesi, Avustralya'da doktor yardımıyla intiharın ya da ötenazinin yasal olmaması nedeniyle ülkede tartışmaları da beraberinde getirmişti. İsviçre'de yardımlı intihar 1942 yılında yasallaştı. İsviçre, yabancı ülkelerin vatandaşlarına yardımlı intihar hakkı tanıyan tek ülke. (YAŞAM)

 

Öne Çıkanlar