Pilav pişirirken lapa olmasını engelleyen teknik! Bu küçük aşçılık sırrını uygulayın

Pilav pişirirken lapa olmasını engelleyen teknik! Bu küçük aşçılık sırrını uygulayın
Pişirdiğiniz pilav artık lapa olmayacak. Bu aşçılık sırlarıyla yapılan pirinç pilavı çok daha lezzetli oluyor.

Pilav pişirirken yapılan bazı hatalar pilavın lapa olmasına neden oluyor. Birçok insan pirinçleri sıcak suda yıkayarak ya da bekleterek pişirme işlemine geçiyor. Sıcak suyun içerisinde pirinçler şişer ve pilavınızın lapa olmasına neden olur.

Bu sorunu önlemeniz için öncesinde pirinçlerinizi soğuk suda bekleterek de pişirme işlemine geçebilirsiniz.

GÖZDEN KAÇAN BİR HATA DAHA

Pilavın lapa olmasında en önemli sebep ölçüleri doğru bir şekilde kullanmıyor olmanızdır. Bu yüzden yapacağınız tarifteki ölçülere dikkat etmelisiniz.

Pilav yapımında 1 bardak pirince, 1,5 veya 2 bardak su ekleyerek ilerlemeniz gerekmektedir. Ölçüleri aynı oranda arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

-004.jpg

LAPA OLAN PİLAVI KURTARIN

Tüm uğraşlarınıza rağmen pilavınız lapa olduysa bu yöntemi deneyin. Lapa olan pilavı kısa sürede kurtarabileceksiniz.

Pilavınızın altını kapatmaya çok az kaldı ancak tencerede hala fazla mı su var? Tenceredeki suyun buharlaşmasına izin verin. Tencerenin kapağını açın ve buharın dışarıya çıkmasını bekleyin. Bunu yaparken tencerenin bulunduğu ocağın ateşini kısığa getirin ve pilavı yaklaşık 5 dakika daha pişirin.

rice-2811266-960-720.jpg

Tencerede su kalmamış ancak pirinçler birbirine yapışmışsa soğuk suyla durulamayı deneyin. Pirinç taneleri çok yapış yapış ya da jöleleşmişse aşırı pişmiş demektir. Pirinci süzgece alıp fazla suyu süzdükten sonra soğuk suyu açın ve pirinç taneleri üzerinde az miktarda soğuk su gezdirin.

Tenceredeki fazla sudan kurtulamıyorsanız ya da pirincin çok su çektiğini düşünüyorsanız fırını 180 dereceye ayarlayın. Sulu kalan pilavı bir fırın tepsisine eşit bir şekilde yayın ve fırına verip 5 dakika pişirin.

Pilavın fazla suyunun buharlaşmasını bekleyecek vaktiniz mi yok? O zaman çok ince gözlü bir elek yardımıyla pirincin suyunu süzün.

ARTI GERÇEK - HABERTÜRK

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar