Şempanze yuvaları yataklarımızdan daha temiz çıktı

Şempanze yuvaları yataklarımızdan daha temiz çıktı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 16:14
A+ A-
Bilim insanları şempanzelerin yuvalarında yaptıkları araştırmada oldukça şaşırtıcı veriler elde etti.

YAŞAM- Araştırmada, Tanzanya’dan 41 şempanzenin yuvasından örnekler alındı. Bu yuvaların 15’inde ayrıca herhangi bir böcek olup olmadığı da incelendi. Testlerin sonucu, araştırmacıların kendilerini bile şaşırttı. İnsanın evrimsel olarak en yakın akrabası olan şempanzelerin yataklarında çok daha az bakteri tespit edildi.

Araştırmayı ABD’nin Kuzey Carolina Üniversitesi'nden bir ekip yaptı. Ekibin başındaki Megan Thoemmes insan yatağında hem ortam hem de tükürük veya cilt kaynaklı çok sayıda bakteri bulunduğunu belirtip, "Şempanze yuvalarında bu mikropların neredeyse hiçbirini bulamadık. Bu biraz şaşırtıcıydı" dedi. Thoemmes, "Aynı zamanda bir dizi eklem bacaklı parazit bulmayı bekliyorduk ama öyle olmadı" diye konuştu.

Araştırmacılar, şempanze yuvalarında çok sayıda dış asalak bulacaklarını tahmin ettiklerini ama bu öngörüde de yanıldıklarını açıkladı. Buna göre, incelenen yuvaların toplamında sadece dört tane dış asalak tespit edildi.

Araştırmacılar bulgularının kendimiz için temiz ortamlar oluşturma girişimlerimizin aslında çevremizi "daha az ideal" hale getirebileceğini gösterdiğini söylüyor. (Kaynak:Independent)

Öne Çıkanlar