Soğanları ve patatesleri böyle saklayın. Aylarca ne bozuluyor ne küfleniyor..

Soğanları ve patatesleri böyle saklayın. Aylarca ne bozuluyor ne küfleniyor..
Yayınlanma:
A+ A-
Soğan ve patates çok fazla tükettiğimiz iki sebze. Türk mutfağında da soğan ve patates bir çok yemeğin ana malzemesi. Dünya mutfağında olduğu gibi. Peki bu iki sebzenin bozulması nasıl önlenir?

Soğan zamanla çürüyor. Patatesler ise zamanla filizleniyor. Her iki sorunda büyük bir mesele. Patates ve soğanı çok fazla tükettiğimiz için bol bol satın alıyoruz.

Ama iyi muhafaza edemezsek her iki sebze de çok çabuk bozuluyor.

Şimdi sizlerle paylaşacağımız bilgiler sayesinde soğan ve patatesler uzun süre bozulmadan tap taze kalacaklar.

Soğan nasıl saklanır?

onion-7553931-960-720.jpg

Soğanı saklamak için en uygun ortam, serin ve karanlık yerlerdir. Soğanları çuvala koyarak serin, kuru ve güneş görmeyen bir alanda aylarca muhafaza edebilirsiniz. Ancak çuvalın içinde saklarken, betonla temas etmemesine özen gösterin. Serin bir yerde hafif kokulu soğanı, 1-2 aya kadar saklayabilirsiniz.

Patates nasıl saklanır?

Patateslerini her zaman karanlık bir yerde, 20 derecenin altında, güneş ışığı almayan ve kuru bir yerde saklamalısın. Patatesler başka sebze ya da meyvelere temas etmemeli, mümkünse çuval, sepet ya da da kutu içinde saklanmalıdır.

potatoes-5796-960-720.jpg

Patateslerin çürümesini engelleyen teknik;

Patates torbasının içine 1 adet elma koyun. elma, patatesin ortalama 8 hafta yani 2 ay boyunca filizlenmesini ve büzüşmesini önleyip taze kalmasını sağlayacaktır.

SAKIN BUZDOLABINA KOYMAYIN

The Mirror gazetesinin ajansın internet sitesinden aktardığı bilgiye göre; buzdolabına konmaması gereken en kritik yiyecek patates. Çünkü buzdolabında saklandığında, patatesin içindeki nişasta şekere dönüşüyor.

Evet patates ve soğanla ilgili herkesin bilmesi gereken bilgiler bu şekilde. Bu bilgiler sayesinde artık patateslerinizi uzun süre bozulmadan saklayabileceksiniz. Öğrendiğiniz bilgileri arkadaşlarınıza da iletin.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar