Taze limonları bir yıl boyunca saklayabilirsiniz! İşte limon saklama yöntemleri

Taze limonları bir yıl boyunca saklayabilirsiniz! İşte limon saklama yöntemleri
Yayınlanma:
A+ A-
C vitamini deposu limonu Türk mutfağında çok fazla kullanıyoruz. Çorbada, salatada ve kırmızı et yemeklerinde limon gerçekten çok işe yarıyor. Peki limonların küflenmesi nasıl engellenir? Bir yıl boyunca limonlar nasıl saklanır?

Limon hakkında bilmediğiniz çok fazla şey var. Limon, yıl boyunca büyümeyi sürdüren, küçük bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesi olarak bilinir. Halk dilinde suluzırtlak, cıcık ve zıvrak da denilen bu harika meyve özellikle kış aylarında hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.

Limon Turunçgil limon öncelikle Kuzeydoğu Hindistan, Güney Asya' ya özgü çiçekli bitki Rutaceae ailesinden küçük yaprak dökmeyen bir ağaç türü olarak biliniyor olsa da Türkiye'de de çok fazla yerde yetişir.

Limonun faydaları saymakla bitmiyor.

Limonun C vitamini bakımından güçlü yapısıyla, Bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal bir karbonhidrat olarak şeker ve nişastaların sindirimini yavaşlatıp kan şekeri seviyelerinin dengede kalmasını da sağlayan etkili doğal bir ilaçtır. Ayrıca limon suyu kabızlığı da önlemektedir.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda limonun kansere karşı koruyucu etkileri de kanıtlanmıştır.

lemon-1444025-960-720.jpg

Limon çok faydalı olduğu için marketten de bolca alıyoruz. Ancak çoğu durumda limonlar hızlı bir şekilde küflenebiliyor.

Vereceğimiz bu bilgiler sayesinde limonlarınızı aylarca bozulmadan saklayabileceksiniz.

DONDURUCUYU KULLANIN

Limonlar önce yıkanır. Sonrasında kurutulur. Kilitli bir poşetin içerisine limonlar konularak dondurucuya kaldırılır. Limonlar donduktan sonra buzluktan çıkarılarak ikiye bölünür ve suyu sıkılır.

Bu küplerinin içerisine limon suları eşit miktarda dağıtılır ve yeniden dondurucuya kaldırılır. Dondurucuda dondan buz küplerini çıkarıp yeniden ağzı kilitli buzdolabı poşetine yerleştirip yeniden buzluğa koyun. Bu yöntem sayesinde limonlarınızı 1 yıla yakın bir süre saklayabilirsiniz.

İhtiyacınız olduğu zamanda da bu buz küplerinden kullanabilirsiniz.

DİLİMLER HALİNDE DE SAKLANABİLİR!

Haberciniz sitesinde önerilen bir tarif ise dikkat çekiyor; Dilimler halinde limon saklamak istiyorsanız da bir streç filme sararak buzluğa kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda bir kavanozun içerisine yağlı kağıt sarılı şekilde de saklama şansına sahipsiniz. Ancak limonun suyuna ihtiyaç duyuyorsanız bu yöntem çok önerilmez.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar