Türk kahvesini meğer hep yanlış pişirmişiz.. Kahveyi pişirmeden hemen önce...

Türk kahvesini meğer hep yanlış pişirmişiz.. Kahveyi pişirmeden hemen önce...
Yayınlanma:
A+ A-
Türk kahvesi en sevilen içeceklerden. Köpüklü Türk kahvesi pişirmek için bazı püf noktaları bilmek gerekiyor.

Türk kahvesi kültürümüzün bir parçası. Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşan kahve kültürü bugün olmuş devam ediyor. Türk kahvesi balkan ülkelerinde biraz daha farklı pişiriliyor ve farklı ikram ediliyor. Örneğin Türkiye'deki kafe ve restoranlardaki kahveler genelde küçük fincanlarla servis ediliyor.

Ancak Kuzey Makedonya'nın dört bir yanındaki kafe ve restoranlarda Türk kahvesi büyük fincanlarla servis ediliyor. Binlerce Türk'ün yaşadığı Kuzey Makedonya'nın dört bir yanındaki kahveciler kahveyi ödül alacak seviyede güzel pişiriyorlar.

Peki Türk kahvesi pişirirken hangi püf noktalara dikkat etmek gerekiyor?

coffee-4220377-960-720.jpg

Üsküp Haber'de yer alan bir içerikte; Köpüklü Türk kahvesinin püf noktaları paylaşıldı.

Ağır Ateşte Pişirmeyin

Genellikle herkesin doğru bildiği yanlışlardan bir tanesi de Türk kahvesini ağır ateşte pişirmektir. Türk Kahvesini her zaman orta ateşte pişirin. İyi öğütülmüş olması da bir diğer önemli faktör tabi ki..

Kahve Bir Meyvedir

Kahve her ne kadar acı olsa da aslında özü tatlıdır. Onu acılaştıran yanlış kavurma tekniğidir.

turkish-coffee-4271757-960-720.jpg

Kısa Sürede Pişirin

Diğer büyük hatalardan birisi de kahveye uzun uzuna pişirmektir. Kısa sürede ve oda sıcaklığında bir su kullanarak pişirin. Böylelikle hem kokusu hem de lezzeti daha yerinde olacaktır ve asla acı tat almayacaksınız.

Peki bol köpüklü bir Türk Kahvesi yapmam için ne gerekiyor diyorsanız doğru yerdesiniz. İşte kahvesini bol köpüklü sevenlere tarif..

turkish-coffee-4219203-960-720.jpg

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi

Fincan başına tepeleme bir tatlı kaşığı taze çekilmiş Türk Kahvesi ekleyin. Eğer orta şekerli içiyorsanız da fincan başına 2 küp şeker ekleyin. Yok hayır ben az şekerli alırım derseniz de 1 adet küp şeker ekleyin. Bal gibi olsun diyorsanız da iki buçuk küp şeker eklemeniz yeterli olacaktır.

Gelelim hazırlanışına.. Eğer köpüklü bir kahve içmek istiyorsanız ilk olarak cezveye şekeri ekleyin. Önce şeker sonra kahve unutmayın. Son olarak ise oda sıcaklığında su ekleyin.

Pişirirken ise cezveyi ocağa koymadan önce mutlaka karıştırın. Cezve ocakla temas ettikten sonra kesinlikle karıştırmayın. Kendi halinde orta ateşte pişmeye bırakın.

Kahveniz köpürmeye başladığında ise ilk olarak köpükleri fincanınıza alın. Ardından 2-3 saniye daha ocakta tuttuktan sonra fincanınıza yavaş yavaş dökün.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar