Türkiye artık ucuz tatil destinasyonu değil: 'Amalfi'de bile daha ucuz yerler var'

Türkiye artık ucuz tatil destinasyonu değil: 'Amalfi'de bile daha ucuz yerler var'
Which? isimli uygulamanın araştırmasına göre, bu sene görece daha pahalı olarak bilinen İtalya ve İspanya'nın gözde bölgelerinde, Türkiye’ye kıyasla daha ucuz tatil yapılabiliyor. En ucuz yer, Yunan adası Kalimnos.

Artı Gerçek - İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, genellikle daha pahalı destinasyonlar olarak bilinen İtalya ve İspanya gibi tatil bölgelerinde artık Türkiye’ye kıyasla daha ucuz tatil yapılabileceğini ortaya koydu. Araştırma, genellikle pahalı olarak kabul edilen İspanya'nın Costa Brava ve İtalya'nın Amalfi Sahili'nde, Bulgaristan ve Türkiye’ye nazaran daha ucuz paket fiyatları bulunabileceğini gösterdi.

Ekonomi gazetesinin aktardığına göre araştırma, tüketici tercihlerini destekleme amaçlı bir uygulama olan Which? tarafından 15 ülkede, yaklaşık 4 bin 500 tur paketi arasında bu yaz için en uygun fiyatlı tatil paketlerinin karşılaştırılması yoluyla yapıldı.

UYGUN TATİL LİSTESİNDE TÜRKİYE YOK

Which?’in araştırmasına göre, ağustos ayı başında uçuşlar ve transferler dahil bir haftalık konaklama için en ucuz yer, kişi başı ortalama maliyetin 847 sterlin ile Yunan adası Kalimnos (Kelemez Ada) olduğu görüldü. Telegraph gazetesi, araştırmaya dair haberinde "Türkiye ve Portekiz’den hiçbir yerin uygun fiyatlı tatil beldeleri sıralamasında ilk 10’da yer almamasının şaşırtıcı olduğu" değerlendirmesini yaptı.

UNESCO LİSTESİNDEKİ AMALFI, TÜRKİYE'EN UCUZ

Araştırma, genellikle pahalı olarak kabul edilen İspanya'nın Costa Brava ve İtalya'nın Amalfi Sahili'nde, Bulgaristan ve Türkiye gibi geleneksel olarak iyi fiyatlı destinasyonlara nazaran daha ucuz paket fiyatları bulunabileceğini gösterdi.

Uzmanlar Amalfi Sahili'nin uygun fiyatlı bir tatil algısı yaratmasa da bölgedeki çok çeşitli konaklama ve indirim seçenekleri sayesinde uygun fiyatlı konaklama imkanı bulma şansının yüksek olduğunu, bölgeye çok sayıda uygun fiyatlı uçuşun da olduğunu belirtiyor. Amalfi sahil şeridi, UNESCO listesindeki kıyı şeridi boyunca 13 şehir ve kasabaya ev sahipliği yapıyor ve Positano, konaklamanın en pahalı yerlerinden biri olarak değerlendiriliyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar