İstanbul'da gökyüzündeki ışık huzmesinin sırrı çözüldü

Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul'da önceki gece saat 02.30 sıralarında gökyüzünde hızla ilerleyen ışık huzmesi merak konusu oldu. Prof. Dr. Sinan Aliş, heyecanlandıran görüntünün nedeninin dünyaya düşen meteor olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - İstanbul'da önceki gökyüzünde görülen ateş topu şeklindeki ışık huzmesi merak konusu oldu. Bazı kişiler, bir süre sonra yere düşen cismin büyük bir gürültüye de neden olduğunu öne sürdü.

O onlar cep telefonlarıyla sosyal medyadan canlı aktarılırken, ışık saçan cisim bir süre sonra kayboldu.

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sinan Aliş, söz konusu görüntü için, "Çok net bir meteor. Biraz büyük bir meteor girmiş atmosferimize ve aşağı doğru kayarken, atmosferde yol alırken de ısınarak büyük bir alev topu haline dönüşüyor. En son düşmeden önce de patladığını görüyoruz. Ama tamamen yok olduğunu bilmiyorum. Muhtemelen yere düşmüş olabilir bazı küçük parçalar. Atmosferimizde taşlar sürekli giriyor" dedi.

GÖKYÜZÜNDE METEOR YAĞMURU VAR

Temmuz sonundan ağustos ayı sonuna kadar meteor yağmuru olduğunu belirten Aliş, şu açıklamayı yaptı:

"Burada yani sıra dışı bir durum yok aslında. Sadece bu derece büyük olanları her zaman gözlemlenmiyor. Fakat bu tarihlerde ilgi çekici bir olay bir etkinlik daha var. Gök etkinliği var. O da meteor yağmuru var. Perseid adını verdiğimiz bir meteor yağmuru. Temmuz sonundan ağustos sonuna kadar bir süre içerisinde gerçekleşiyor. Ağustosun 12-13'ünde de maksimuma ulaşıyor. Her sene olan bu periyodik bir olay çünkü. Bu gelen meteor bir ihtimalle Perseidlerde ilişkili olabilir. Ama bunun için bir bilgimiz yok çünkü tamamen yörüngesini çıkarmamız lazım." (DHA)

Öne Çıkanlar