Atmosferde alev topuna dönüşecek: Orion Dünya'ya dönüyor

Atmosferde alev topuna dönüşecek: Orion Dünya'ya dönüyor
NASA'nın 50 yıl sonra ilk defa başlattığı Ay programı Artemis'in ilk görevi bugün tamamlanacak. Sesten 30 kat hızlı şekilde atmosfere girmesi beklenen Orion'un Pasifik Okyanusu'ndaki Guadeloupe Adası yakınlarına inmesi bekleniyor.

Artı Gerçek - Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından bugüne dek tasarlanmış en güçlü roket olan Artemis 1'in üzerinde uzaya fırlatılan Orion kapsülü, Ay çevresinde üç haftalık insansız testten sonra Dünya'ya geri dönüyor. İnişin başarıyla tamamlanması hâlinde NASA, Ay'a ayak basan ilk insandan 50 yıl sonra başlattığı Artemis Ay Programı'nın açılış misyonunu başarıyla tamamlamış olacak.

16 KASIM'DA FIRLATILMIŞTI

Canaveral Burnu'ndaki Kennedy Uzay Merkezi'nden 16 Kasım'da fırlatılan Orion uzay kapsülü, içinde bulunan üç mankenle birlikte 25 gün süren ilk görev sırasında Ay'a 127 kilometreye kadar yaklaştı. Görev süresince topladığı verilerle insanlı uzay uçuşlarına büyük katkısı olacak bu ilk uçuşun, Pasifik Okyanusu'nda bulunan Guadeloupe Adası yakınlarında sonlanması bekleniyor.

SESTEN 30 KAT HIZLI ŞEKİLDE ATMOSFERE GİRECEK

NASA'nın yaptığı hesaplamalara göre kapsül saatte 39 bin 400 kilometre hızla atmosfere girecek. Bu görevin en önemli amaçlarından biri, sesten neredeyse 30 kat hızlı bir şekilde atmosfere girecek olan Orion'un son teknoloji ısı kalkanlarının atmosferdeki sürtünmeye dayanıklı olup olmadığını test etmek. Zira Orion atmosfere girdiğinde bir alev topuna dönecek ve çevresindeki sıcaklık 2 bin 800 dereceye yaklaşacak.

'ÖNCELİĞİMİZ ISI KALKANLARINI TEST ETMEK'

Artemis 1 görevinin direktörü Mike Sarafin de, geçen hafta düzenlediği brifing toplantısında hipersonik hızlarda geri dönen Orion'un etrafındaki ısı kalkanlarının test edilmesini "birinci önceliğimiz" diye tanımlamıştı.

NASA ile imzaladığı alt sözleşme ile Orion'un inşasına katkı sunan dünyanın en büyük silah üreticilerinden Lockheed Martin Corp. yetkilisi Eric Coffman ise planlanan iniş için, "Bir futbol topuyla 300 metre uzaktaki bir madeni parayı vurmak gibi" dedi.

Orion uzay kapsülü atmosfere girdikten sonra 20 dakikalık bir düşüşle inişini tamamlayacak. Aracın Türkiye saatiyle 20:39'da Dünya'ya ulaşması bekleniyor. NASA, Artemis programı kapsamında Ay'da kuracağı üslerle insanlı Mars seyahatleri hedeflediğini açıklamıştı.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar