Scarlett Johansson'un 'şoke oldum, kızdım' tepkisinden sonra ChatGPT'nin ünlü oyuncuya benzetilen ses seçeneği kaldırıldı

Scarlett Johansson'un 'şoke oldum, kızdım' tepkisinden sonra ChatGPT'nin ünlü oyuncuya benzetilen ses seçeneği kaldırıldı
OpenAI, Scarlett Johansson'un bir erkeğin dişi bilgisayar işletim sistemine aşık olmasını konu alan 'Her' filmindeki sesine benzediğinde herkesin hemfikir olduğu sohbet robotu sesini, ünlü oyuncunun yasal işlem için düğmeye basması üzerine askıya aldı.

Artı Gerçek - ABD'deki yapay zeka sektörünün lider şirketi OpenAI, ChatGPT uygulamasında Scarlett Johansson'ın 2013 tarihli "Her" filmindeki seslendirmesine benzetilen ve Hollywwod yıldızının tepkisini çeken ses seçeneğini askıya aldı.

ALTMAN'IN EN SEVDİĞİ FİLM

OpenAI, bir hafta önce ChatGPT ile sohbet etmek için sunulan seslendirme seçeneklerinden Sky'ı devreye soktuğunda kullanıcılar, Scarlett Johansson'ın "Her" filmindeki tonlamasına benzediğinde sözbirliği etti. OpenAI CEO'su Sam Altman da GPT-4o isimli yeni ChatGPT sürümünün tanıtımıyla ilgili paylaşımlar yaparken sadece "Her" yazan bir mesaj atarak tartışmaları kızıştırdı. Daha önce Altman, en sevdiği filmin "Her" olduğunu söylemişti. Film, dişi karakterli bilgisayar işletim sistemine aşık olan bir erkeğin hikâyesini konu alıyor.

'EYLÜLDE SESLENDİRMEM İÇİN İŞ TEKLİFİ YAPTI'

Bunun üzerine hukuk ekibi aracılığıyla şirkete Sky isimli kişisel asistanın sesini nasıl ortaya çıkardıklarına dair açıklama talep eden iki mektup gönderen Johansson, medyaya yaptığı açıklamada, eylülde Altman'dan mevcut ChatGPT 4.0 sistemini seslendirmesine yönelik iş teklifi aldığını belirtti.

'TEKLİFİ REDDETTİM'

"Bana sistemi seslendirerek teknoloji şirketleri ile yaratıcılar arasındaki boşluğu kapatabileceğini ve tüketicilerin insanlar ile yapay zekaya dair sarsıcı değişim konusunda kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olabileceğimi söyledi" diyen ünlü aktris, "Çok düşündükten sonra ve kişisel nedenlerden dolayı teklifi reddettim" bilgisini vererek şöyle devam etti:

'DOSTLARIMIN AYIRT EDEMEDİĞİ KADAR BENZEMESİ ÜRKÜTÜCÜ'

"9 ay sonra arkadaşlarım, ailem ve kamuoyu, Sky adlı en yeni sistemin sesinin benimkine ne kadar benzediğini fark etti. Yayımlanan demoyu duyduğumda şoke oldum, kızdım ve Altman'ın en yakın arkadaşlarım ile haber medyasının bile aradaki farkı anlayamadığı kadar ürkütücü şekilde benimkine benzeyen bir ses ortaya çıkarmak için uğraşmasına inanamadım."

"Hatta Altman benzerliğin kasıtlı olduğunu ima ederek tek bir kelimeyle 'O' diye tweet attı; bu, bir insanla yakın ilişki kuran Samantha adlı sohbet sistemini seslendirdiğim filme göndermeydi."

'HUKUK DANIŞMANI TUTMAK ZORUNDA KALDIM'

"ChatGPT 4.0 demosunun yayınlanmasından iki gün önce, Altman menajerimle temasa geçti ve benden yeniden düşünmemi istedi. Biz daha bağlantı kuramadan sistem devreye sokuldu. Bu eylemlerinin sonucu olarak, Altman ve OpenAI'ye iki mektup yazarak ne yaptıklarına dair açıklama talep eden ve onlardan Sky sesini nasıl yarattıklarını tam olarak detaylandırmalarını isteyen bir hukuk danışmanı tutmak zorunda kaldım."

'BUNLAR MUTLAK NETLİĞİ HAK EDEN SORULAR'

"Sonuç olarak, OpenAI isteksizce de olsa Sky sesini kaldırmayı kabul etti. Hepimizin deepfake (yapay zeka veya makine öğrenmesi tekniklerini kullanarak oluşturulan sahte veya manipüle edilmiş video veya ses kaydı) ile boğuştuğu ve kendi tasvirimizi, kendi işimizi, kendi kimliklerimizi korumaya çalıştığı dönemde, bunların mutlak netliği hak eden sorular olduğuna inanıyorum."

"Şeffaflık yoluyla çözüm bulunmasını ve bireysel hakların korunmasını sağlamaya yardımcı olacak uygun mevzuatın geçirilmesini sabırsızlıkla bekliyorum."

'HİÇBİR ZAMAN ONUNKİNE BENZETMEK İÇİN TASARLANMADI'

OpenAI CEO'su ise olayların gelişimini Hollywwod yıldızından farklı çizen bir açıklama yaptı. "Sky'ın sesi Scarlett Johansson'a ait değil ve hiçbir zaman onunkine benzemesi tasarlanmadı. Johansson'a ulaşmadan önce Sky'ın sesinin arkasındaki seslendirme sanatçısını seçmiştik" iddiasında bulunan Altman, "Johansson'a olan saygımızdan dolayı ürünlerimizde Sky'ın sesini kullanmayı bıraktık. Daha iyi iletişim kuramadığımız için Bayan Johansson'dan özür dileriz" diye ekledi.

BU İLK VAKA DEĞİL

Bu, ünlü aktrisin sesinin kendisinden izinsiz manipüle edildiği ilk vaka değil.

Kasım ayında "Black Widow" yıldızı, X'te yayınlanan bir reklamdaki sesi ve benzerliği nedeniyle Variety'ye göre Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar adlı AI görüntü oluşturma uygulamasına karşı yasal işlem başlattı.

Kasım ayında ünlü oyuncu, X'te yayımlanan bir reklamda hem sesiyle hem kendisiyle benzerlik nedeniyle 'Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar' adlı yapay zeka görüntü oluşturma uygulamasına karşı yasal işlem başlattı.

Artık mevcut olmayan reklamda, Johansson'un başrolünde oynadığı 'Black Widow' filminin kamera arkası görüntülerinde "N'aber millet? Ben Scarlett ve benimle gelmenizi istiyorum" demesinin ardından, ağzını kapatan bir grafik ve ekranda aktrise benzeyen ve yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler gösteriliyordu. Johansson'unkine benzeyen bir ses "Sadece avatarlarla sınırlı değil. Ayrıca metinlerle görseller ve hatta yapay zeka videolarınızı da oluşturabilirsiniz. Bence bunu kaçırmamalısınız" diyordu. Altta "Görüntüler Lisa AI tarafından üretilmiştir. Bu kişiyle hiçbir ilgisi yoktur" yazıyordu.

Oyuncunun avukatı "Bu şeyleri hafife almıyoruz. Bu koşullar altında olağan eylem tarzımız uyarınca, sahip olduğumuz tüm yasal yollara başvurarak konuyu ele alacağız" dedi.

ABD KONGRESİ'NDE HAREKETLENME

Ekimde ABD Senatosu'nda kişinin kendi imajını ve sesini kontrol etme federal hakkını tesis edecek ve bireylerin ölümlerinden sonra 70 yıl boyunca sürecek koruma sağlayacak dijital kopyalarını kontrol etmelerine izin verecek bir yasa tasarısı üzerinde çalışma başlatıldı. (Fox Business, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar