'Şehir katili' asteroit Dünya ile Ay'ın arasından geçecek

'Şehir katili' asteroit Dünya ile Ay'ın arasından geçecek
Büyüklüğü nedeniyle 'şehir katili' olarak anılan bir asteroit, hafta sonu Dünya ile Ay'ın yörüngesinin arasından geçecek. Asteroitin Dünya'ya çarpma ihtimali yok.

Artı Gerçek - Astronomların 'şehir katili' olarak nitelediği bir asteroit, hafta sonunda Ay ile Dünya'nın arasından geçecek. Dünya için bir tehlike bulunmadığını vurgulayan uzmanlar, asteroidin dürbün ve küçük teleskoplarla gözlemlenebileceğini belirtti.

Geçen ay keşfedilen ve 2023 DZ2 adı verilen asteroit, bir kenti yok edecek kadar büyük olması nedeniyle "şehir katili" olarak anılıyor. 2023 DZ2'nin çapının 40 ila 90 metre arasında olduğu tahmin ediliyor.

NE KADAR YAKLAŞACAK?

Asteroit, cumartesi günü Dünya ile Ay'ın yörüngeleri arasından geçecek. Hesaplamalara göre, önce Washington DC saatiyle öğle vakti Ay'ın 515 bin kilometre yakınından geçecek olan 2023 DZ2, birkaç saat sonra da Dünya'nın 28 bin kilometre uzağında görülebilecek.

Avrupa Uzay Ajansı'ndan Richard Moissl, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada "Bu 'şehir katili'nin Dünya'ya çarpmasının en ufak bir ihtimali yok. Fakat yakınlaşacak olması, gözlem için harika bir fırsat sunuyor" dedi.

GEÇİŞİ CANLI YAYINLANACAK

NASA'dan yapılan açıklamada da, asteroitlerin Dünya'ya yaklaşmasının sık görülen bir durum olduğu ama bu kadar büyük bir göktaşının böylesine yakın geçişinin 10 yılda bir görüldüğü belirtildi.

İnternetten erişilebilen robotik teleskop projesi Virtual Telescope Project'in (Sanal Teleskop Projesi) de geçişi internet üzerinden canlı yayınlayacağı açıklandı.

Hesaplamalara göre, 2023 DZ2, 2026 yılına kadar Dünya'ya bir daha bu kadar yaklaşmayacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar