Elon Musk'tan tepki çeken şarj kararı: Ayrı satılacak

Elon Musk'tan tepki çeken şarj kararı: Ayrı satılacak
Tesla, evlerdeki prizlerle uyumlu yeni şarj paketleri piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu da daha önce Apple'ın da yaptığı gibi şarjın ayrı ücretle satılacağı anlamına geliyor.

Tesla şirketinin CEO'su Elon Musk, araçları şarj etmeye yarayan mobil konnektörlerin artık ayrı satılacağını açıkladı. Tesla, evlerdeki prizlerle uyumlu adaptöre sahip yeni şarj konnektör paketini piyasaya sürecek. Böylece kullanıcılar konnektör paketini araçtan ayrı olarak para vererek satın alacak.

Türkiye'de faaliyete başlaması beklenen elektrikli araç devi Tesla, şarj sisteminde değişikliğe gitti. Şimdiye kadar araçlarını Seviye 1 ve Seviye 2 şarj kablolarıyla satışa çıkaran şirket tıpkı teknoloji devi Apple'ın şarj adaptörünü telefondan ayrı satması gibi şarj paketlerini araçlarından ayrı satışa çıkaracak. 

275-400 DOLAR

Artık yeni bir Tesla alacak olanlar, Seviye 1 kabloyu 275 dolar, Seviye 2 kabloyu ise 400 dolar ödeyerek alabilecek. Elon Musk, bu kabloların genellikle kullanılmadığını, pek çok kişinin şarj istasyonlarına giderek araçlarını şarj ettiklerini belirtti ve bu nedenle, şirket için kabloların araçla birlikte satılmasının gereksiz masraf olduğunu açıkladı. Ancak Musk'ın Twitter'daki paylaşımına birçok kullanıcı tepki göstererek, Tesla'yı Apple'ı örnek almak almakla eleştirdi. 

Yeni şarj konnektör paketlerindeki adaptör, evlerde bulunan prizler ile de dolabilecek. Yeni sisteme ilk olarak ABD'de geçiş yapılacak ve ardından Tesla araçların kullanıldığı her yerde şirketin yeni sisteme geçmesi bekleniyor. 

Öne Çıkanlar