Akbelen’de dinamit sesleri: Ormanın yok edildiği bölgede maden çalışması başladı

Yayınlanma:
A+ A-
Ağaçların kesildiği Akbelen’de şirket, maden çalışmalarına başladı. Bir haftadır devam eden çalışmalarda günde 10 dinamit patlatması yapılıyor. Köylüler, evlerde çatlaklar oluşmaya başladığını belirterek, “Ürettikleri enerjiyi oksijen yapsınlar” diyor.

Artı Gerçek - Akbelen ormanının kesilmesinin ardından, kömür madeni için çalışmalar başladı. Muğla Milas’daki İkizköylülerin evlerinin yanı başında dinamit patlatmaya başlayan IC İçtaş-Limak ortaklığındaki Yeniköy-Kemerköy Termik Santralları’na, İkizköy Çevre Komitesi’nden Esra Işık, “Evimizin yanı başında dinamit patlatıyorlar, biz burada nasıl yaşayalım” diyerek tepki gösterdi.

‘EVLERDE ÇATLAKLAR OLUŞMAYA BAŞLADI’

Akbelen ormanında son bir haftadır dinamit sesleri yükseliyor. Köylülerin ve kamuoyunun yoğun protestosuna rağmen ağaç kesiminin durdurulamadığı Akbelen’de kömür üretimi için maden çalışması başladı. Köylülerin evinin sınır hattında şu ana kadar 10 dinamit patlatması yapıldı. İkizköy Çevre Komitesi tarafından yapılan açıklamada, bir haftadır dinamitlerin evlerin yanında patlatıldığını ve evlerde çatlaklar oluşmaya başlandığı belirtildi.

‘BÖLGEDE 45 BİNE YAKIN ZEYTİN AĞACI VAR, KÖYLÜLER HASATTA’

Dinamit patlatmasının bölgede ‘deprem’ etkisi yarattığına değinilen açıklama şöyle:

“Her gün depremi yaşıyoruz. Şu an köylü zeytin hasadında. Bu madenin yakınında ve 3 kilometre çevresinde 45 bine yakın zeytin ağacı olmasına rağmen, Zeytin Kanununa rağmen bu maden işletilmeye başlandı. Köylüler olarak 17 Temmuz 2021'de başlattığımız nöbetimiz devam ediyor. Jandarmanın güvenliğinde, korumasında Akbelen adım adım yok ediliyor. En kısa zamanda buna yönelik eylemliliklerimiz olacak. Herkesi, bugüne kadar Akbelen'e sahip çıkan tüm yurttaşları dayanışmaya çağırıyoruz! Bizler Akbelen'den vazgeçmedik.”

‘ÜRETTİKLERİ ENERJİYİ OKSİJEN YAPSINLAR’

Akbelen ormanının yok edilmemesi için mücadele eden İkizköylü Nejla Işık, dinamit patlatılmasından sonra çektiği videoda şunları ifade etti:

"Burnumuzun dibinde dinamit patlatılıyor. Sadece bugün 5-6 kez patlatıldı. Nerede kaldı Zeytin Kanunu. Biz bu zeytinleri kolay mı yetiştiriyoruz. Nihat Özdemir ve İbrahim Çeçen’e yasa yok mu? Zeytin yemeyecek bunlar. Bu ürettikleri enerjiyi oksijen yapsınlar. Bu köylüye bunu yaşatanlar gün yüzü görmesin."

Öne Çıkanlar