Cudi ve Besta’da komisyon karşılığında ağaç kıyımı

Cudi ve Besta’da komisyon karşılığında ağaç kıyımı
Yayınlanma:
A+ A-
Şırnak’ta bir korucunun komisyon karşılığında ekipler kurarak, Cudi Dağı ve Besta bölgelerinde yeni kalekol ve askeri üsler için ağaç kıyımı yaptırdığı öğrenildi.

Şırnak kırsalında bulunan Besta ve Cudi Dağı bölgelerinde asker gözetiminde başlatılan ağaç kıyımı devam ediyor. Yeni kalekol ve askeri üslerin yapımı için başlatılan kıyım, Uludere ilçesine bağlı Sêgirkê (Şenoba) beldesinde bulunan korucuların eliyle gerçekleştirildiği öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Mahmut Babat adlı korucunun, komisyon karşılığında ağaç kıyımını organize ettiği belirtildi. Babat’ın, her gün sayıları 4 ile 5 kişi arasında değişen ekipler kurarak, Cudi Dağı ve Besta bölgelerinin farklı yerlerinde ağaç kıyımı yaptırdığı bildirildi. Her gün bu şekilde oluşturulan en az 20 ekibin, farklı noktalarda ağaç kıyımına çıktığı aktarıldı. Haftanın 6 günü işe çıkarılan ve aralarında hem korucuların hem de sivil yurttaşların olduğu ekipler sadece cuma günü izin kullanırken, günlük 200 TL yevmiye karşılığında ağaçları kestiği kaydedildi.

Kesilen ağaçların traktörlere yüklenip düz ve geniş alanlara getirilerek, buradan da kamyonlara yüklenin taşındığı belirlendi.

Öne Çıkanlar