Danıştay bakanlığın imar planını 11 yıl sonra iptal etti: Gerekçede 'ekosistem bütünlüğü' vurgusu

Danıştay bakanlığın imar planını 11 yıl sonra iptal etti: Gerekçede 'ekosistem bütünlüğü' vurgusu
Yayınlanma:
A+ A-
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Nusaybin ve Kozluk ilçeleri için hazırladığı 'çevre düzeni' planı 11 yıl sonra Danıştay tarafından iptal edildi. İptal kararının gerekçesinde 'ekosistem bütünlüğü' vurgusu yapıldı.

Artı Gerçek - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2012 yılında "Mardin-Batman-Siirt-Şırnak-Hakkari Planlama Bölgesi" için 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planını onayladı. Bakanlık, plan hazırlanırken kurum görüşlerine başvurmayarak, sulu tarım arazilerini de gelişme alanı içine aldı. Türkiye Erozyonla Mücadele ve Araştırma Vakfı (TEMA), bunun üzerine Danıştay’a başvuru yaptı. Bu süreçte bölgede birçok tarım arazisi imara açılarak, betonlaştırıldı.

'EKOSİSTEM BÜTÜNLÜĞÜ' VURGUSU

Danıştay 6’ncı İdare Dairesi, 11 yıl sonra kararını açıklayarak, planı Nusaybin-Kozluk yönünden iptal etti. Danıştay'ın iptal kararının gerekçesinde, yerleşim alanları belirlenirken, çarpık-kentsel yapılaşma ile birlikte ekosistem bütünlüğü ve arazi kullanım sürekliliğinin de sağlanması gerektiği belirtildi. Nusaybin için 2040 yılına kadar öngörülen birincil sektörün tarım sektörü olduğu belirtilen kararda, “Gelişme alanı olarak belirlenen söz konusu bölgelerin sulu tarım yapılan verimli tarım arazileri olduğu görülmekte” denildi.

Plan hazırlanırken gerekli incelemelere ve araştırmalara başvurulmadığı, şehircilik ve planlama ilkelerine uyulmadığı belirtilen kararda, Kozluk ilçesinin de güney ve güneybatısında tarım arazilerinin olduğuna dikkat çekilerek, ilgili planının Nusaybin ve Kozluk yönünden bozulmasına hükmetti. (MA)

Öne Çıkanlar