Edirne'de taş ocağına Danıştay'dan ret: Yerleşim yerlerine 160 metre mesafede

Edirne'de taş ocağına Danıştay'dan ret: Yerleşim yerlerine 160 metre mesafede
Yayınlanma:
A+ A-
Edirne'nin Keşan ilçesinde yerleşim yerlerine 160 metre mesafedeki taş ocağı Danıştay engeline takıldı. Yargı, 'ÇED gerekli değildir' kararının iptalini onadı.

EDİRNE- Danıştay 6'ncı dairesi, Edirne'nin Keşan ilçesinde yerleşim yerlerine 160 metre mesafedeki taş ocağı için verilen 'ÇED gerekli değildir' kararının iptalini onadı. Keşan Çevre Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Saliha Kafalı, "Bu karar bize hâlâ vicdanının sesini dinleyen yargıçlar var dedirtti. Yapamaz diyenlere inat çok yorulmuş olsak da başardık" dedi.

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Aşağı Zaferiye Mahallesi'ne 160 metre mesafede faaliyete giren ve iki ay patlatmalı olarak çalışan taş ocağı tepkilere neden oldu. Mahalle sakinleri 'ÇED gerekli değildir' kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, mahalleliyi haklı buldu ve 'ÇED gerekli değildir' kararının iptaline karar verdi. Ancak BOTAŞ ve Edirne Valiliği karar Danıştay 4'üncü Dairesi'ne başvurarak karara itiraz etti. Dosyayı inceleyen Danıştay 4'üncü Dairesi de mahalleliyi haklı bularak itirazı reddetti. Karar sonrası Yeni Mahalle'de toplanan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile halk basın açıklaması yaptı.

whatsapp-image-2023-11-07-at-17-21-30.jpeg

'HAKLIYDIK, KAZANDIK'

Keşan Çevre Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Saliha Kafalı, "20 Aralık 2020'den bugüne kadar BOTAŞ'a karşı sürdürülen haklı davamızın bugün zafer günü. Tüm engellemelere ve yanlış yönlendirmelere rağmen, halkın ve haklının gücü kazandı. Bilirkişi heyetinin raporu sonucu 28 Nisan'da karar bizim lehimize karar çıktı. Haklıydık ve kazandık. BOTAŞ davayı Danıştay'a temyize taşıdı.Durum BOTAŞ için yine hüsran, yine hüsran. Bizi haksız çıkarmak için söyledikleri yalanlar mahkeme heyeti tarafından kabul görmedi. Bu durum, bizlere 'ülkemizde hâlâ vicdanının sesini dinleyen yargıçlar var' dedirtti.Yapamaz diyenlere inat çok yorulmuş olsak da başardık. Bu başarıyı Keşan halkı ile kazandık. Tüm Keşan'a armağan ediyoruz" dedi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar