Endemik bitki türleri tehlike altında: Uludağ'da birinci derecede SİT alanına helikopter pisti yapılıyor

Endemik bitki türleri tehlike altında: Uludağ'da birinci derecede SİT alanına helikopter pisti yapılıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Uludağ'da birinci derece SİT alanı olan ve Uludağ Milli Park’ı sınırlarında yer alan yeşil alana helikopter pisti yapılacak olması tepki çekiyor. CHP'li vekil Orhan Sarıbal: Burada onlarca endemik bitki var. Yetkilileri uyarıyoruz. Bu yapılan saldırıdır.

Ezgi BULUT


BURSA - Uludağ'da birinci derece SİT alanı olan ve Uludağ Milli Park’ı sınırları içerisinde yer alan Kirazlıyayla piknik alanına Swissotel tarafından helikopter pisti yapmak için çakıl taşları döşendi. CHP Bursa Millet Vekili Orhan Sarıbal ve Doğa Derneği Başkanı Sedat Güler bu duruma tepki gösterdi.

Bölgede onlarca endemik bitki türünün bulunduğunu ve ilkbaharda Uludağ çiğdemlerinin açtığını dile getiren Doğa Derneği Başkanı Sedat Güler, alanın halka açık bir yayla olduğunu vurgulayarak, “Bursa’daki koruma altına alınmış tarihi bir binayı yıkmakla, şu yaylayı bu hale getirmek arasında hiçbir fark yok" dedi.

'DÖRT KİLOMETRE İLERİDE HELİKOPTER PİSTİ VAR'

Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nün açık artırma ile bölgenin işletmesini Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'na odanın da Swissotel’e kiraladığını belirten CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, şöyle konuştu:

“Swissotel kendisine gelecek olan turistleri buraya indirmek için bu güzelim alanı katlediyor. Peki Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ne yapıyor. Vali ne yapıyor? Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı ne yapıyor? Piknik alanına, birinci derecede SİT alanına bırakın mıcır dökmeyi hiçbir şey yapamazsınız. Üç-dört kilometre ileride oteller bölgesinde helikopter pisti var. Burası babanızın malı değil, halkın malı. Burada onlarca endemik bitki var. Yetkilileri uyarıyoruz. Bu yapılan Bursa halkına, Uludağ’a saldırıdır.”

4e449cd7-d5ee-4f8f-bce1-dd1bcd15f071.jpg

'ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜN'

Bölgenin derhal eski haline döndürülmesi gerektiğini söyleyen Sarıbal, şöyle devam etti:

"Helikopter acil bir durum olduğunda zaten bu zemine inebilir. Arkasında başka planların da olduğunu, büyük projelerin olduğunu ortaya koyuyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na da bir uyarımız olsun. Kiralık olarak verdiğiniz ama Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden kiraladığınız bu yerde neler yapıldığının farkında mısınız? Onlar belki bir şirket, para kazanmak için bunu yapıyorlar ama siz Bursa’nın her yerinden para kazanıyorsunuz. Bu işin içindesiniz."

'ULUDAĞ'A DOKUNMAYIN'

Uludağ’ın sadece Bursa’nın değil Türkiye’nin ve dünyanın da mirası olduğunu dile getiren Sarıbal, Bursa halkına şu çağrıyı yaptı:

“Gelin hep beraber bir kez daha ses çıkarın. Uludağ’a dokunmayın. Kirazlıyayla’ya dokunmayın. Piknik alanlarına dokunmayın. Para her şey değil. Uludağ giderse suyunuz da olmaz, oksijeniniz de olmaz. Tüm Bursa halkını göreve ve sorumluluğa davet ediyoruz." (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar