İzmir'de doğal güzelliğiyle ünlü bölge yapılaşma ve maden faaliyetlerine açılıyor

İzmir'de doğal güzelliğiyle ünlü bölge yapılaşma ve maden faaliyetlerine açılıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Haziran 2022 16:00
A+ A-
Ege Çevre Platformu Sözcüsü avukat Doğu Işık, Dikili’de zeytin ormanları ve koylarıyla ünlü bölgenin sit derecelerinin değiştirilerek yapılaşmaya açılmasını ‘dehşet verici’ olarak niteledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, İzmir’in Dikili ilçesinde doğal güzelliğiyle ünlü Denizköy, Bademli Köyü ve Karagöl maden tehdidi altında. Bölgede, ikinci derece sit niteliğinde olan yerlerin kapsamı genişletildi, böylece hem yapılaşmanın hem de maden, taş ocakları, GES ve RES'lerin önü açıldı.

Dikili’de doğal güzelliğiyle ünlü Denizköy ve Bademli köyleri, maden faaliyetleri ve yapılaşma tehdidiyle karşı karşıya. Bölgenin tamamına yakınında asırlık zeytin ağaçları ve endemik bitki türleri yer alırken, başta flamingolar olmak üzere çok sayıda deniz kuşunun üreme, birçok göçmen kuşun da konaklama alanı.

Bu kıyıların sırtında ise volkanik Karadağ yer alıyor. Krater gölü Karagöl de burada bulunuyor. Ayrıca, antik dönem ve Helenistik dönem kalıntıları barındıran bölgenin bir bölümü arkeolojik sit alanı kapsamında.

ÇEVRE BAKANLIĞI, BÖLGEDE YAPILAŞMANIN ÖNÜNÜ AÇTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, söz konusu bu bölgedeki doğal sit alanlarına ilişkin değişiklikler yaptı. Bakanlığın Denizköy, Bademli köyü ve Karagöl mevkilerini kapsayan yeni haritasında birinci derece sit alanlarının yer almaması dikkat çekti. İkinci derece sit niteliğinde olan yerlerin kapsamı genişletildi. Böylece, bölgede hem yapılaşmanın hem de maden, taş ocakları, GES ve RES'lerin önü açıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararlar askıya çıkarılırken, bir aylık itiraz süreci başladı.
‘YAPILAŞMA VE MADENCİLİĞE AÇILMASI DEHŞET VERİCİ’

Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine göre Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Sözcüsü Doğu Işık, bölgenin yapılaşmaya ve madenlere açılması kararını dehşet verici buldu. Avukat Doğu Işık, "Bademli Mahallesi'nde Killik Koyu, Deçemko Koyu, Zindancık Koyu, Pisa Koyu, Kalem Adası'nın büyük kısmı, Bademli liman alanı ve Hayıtlı Koyu'ndan Denizköy Mahallesi'ne ve Karagöl'e kadar büyük bir alan ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescil edilmiş durumda. Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları ile ilgili olarak şu anda mevzuatımızda halen yürürlükte olan 109 sayılı Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı mevcut. Bu ilke kararına göre; söz ettiğimiz bölgelerde madencilik faaliyetleri yapılabilecek, turizm tesisleri kurulabilecek. Bademli'den Denizköy'e kadar tescil edilen bölgede madencilik faaliyetinin yapılması o bölgenin sonu demektir" dedi.

STK'LAR VE MESLEK ODALARI İTİRAZ EDECEK

"Buna karşı önlem olarak ya tekrar sit statüsü değişikliği yapılmalı ya da ilke kararında madencilik faaliyetlerini engelleyen değişiklikler getirilmelidir" diye belirten Işık, EGEÇEP olarak bölgenin talan edilmesini önlemek ve söz konusu değişiklikleri iptal ettirmek için hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyledi. Başta Şehir Plancıları Odası olmak üzere, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu'nun da karara itiraz etmek amacıyla inceleme başlattığı öğrenildi.

‘TOPLUM VE DOĞA YARARINA DEĞİL’

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi de bölgenin yapılaşma ve madenciliğe açılmasına tepki gösterdi. Odanı yönetim kurulunca yapılan açıklamada şöyle denildi: "Gerçekleştirilen koruma statüsü değişikliklerinin özellikle yerleşim alanı çeperlerinde ve turizm alanı sınırları içinde yer alan bölgelerdeki doğal sit alanlarında yapılmış olması ayrıca düşündürücü bir durumdur. Düzenlemeyi yapan bakanlığın bir pafta dışında herhangi bir veri paylaşmaması bu alanların kaybedilmesine yol açacaktır. Toplum ve doğa yararına aykırı düzenlemelere karşı mücadele etmeye devam edeceğiz."

Öne Çıkanlar