İmar iznini kaldıran yeni yasa yürürlükte: Doğal alanlar 'yenilenebilir enerji' adı altında şirketlerde

İmar iznini kaldıran yeni yasa yürürlükte: Doğal alanlar 'yenilenebilir enerji' adı altında şirketlerde
Yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilen alanlarında imar izni ve planı olmadan santral kurulmasına onay veren yeni yasal düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. Denizler, baraj gölleri ve tabii göller kapsam alanına dahil olacak.

Artı Gerçek - Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklik kapsamında 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na yeni fıkralar eklendi.

Buna göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilen alanlarında imar planı yapılmaksızın yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

DENİZLER, BARAJ GÖLLERİ VE TABİİ GÖLLER KAPSAM ALANINA DAHİL

Karara göre, içme-kullanma suyu temin edilen rezervuarlar ve sulak alanlar ile söz konusu kanun kapsamında kalan kıyı ve sahil şeritleri hariç, denizler, baraj gölleri, suni göller ve tabii göller kapsam alanına dahil olacak.

Böylece Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) raporlama zorunluluğu sadece “IV. Grup” maden işletme ruhsatları açısından devam edecek.

MADENLER İÇİN ARAMA YAPILABİLECEK

Bunun dışında kalan maden grupları açısından Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), arama ruhsatı alarak bulduğu madenler için UMREK koduna göre rapor hazırlama şartı aranmaksızın arama yapabilecek.

‘Enerji verimliliğini artırmak amacıyla hazırlanan projeler’, Bakanlık tarafından en fazla 15 milyon TL olmak koşuluyla bedellerinin en fazla yüzde 30’u oranında desteklenecek.

DOĞAL ALANLAR 'YENİLENEBİLİR ENERJİ' ADI ALTINDA ŞİRKETLERDE

Ayrıca ‘yenilenebilir enerji’ üretimi gerekçesiyle doğal alanlar şirketlere verilecek. Şirketler baraj gölleri, suni göller ve doğal göllerde artık tesis kurmak için imar izni almak zorunda kalmayacak, lisanssız ‘üretim’ yapabilecek. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar