İzmir'de yaşam alanına 700 metre uzaklıkta mermer ocağı kurmak istiyorlar

İzmir'de yaşam alanına 700 metre uzaklıkta mermer ocağı kurmak istiyorlar
İzmir’de Bahçearası Mahallesi’ne mermer ocağı kurulması için ÇED süreci başlatıldı. Mermer ocağı mahalleye sadece 700 metre uzaklıkta. ÇED Olumlu sonuçlanırsa yılda 500 bin ton mermer çıkarılacak.

Artı Gerçek - Cherry Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, İzmir'in Kiraz ilçesinde mermer ocağı kurmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvurdu. Kurulması planlanan mermer ocağı, Bahçearası Mahallesi'ne 700 metre uzaklıkta bulunuyor.

Kiraz ilçesine bağlı Bahçearası Mahallesi'ndeki 24.78 hektarlık arazinin 13.71 hektarında mermer ocağı işletmek isteyen firmanın başvurusu üzerine ÇED süreci başlatıldı. Olumlu karar çıkması durumunda firma bölgeden yılda 500 bin ton mermer çıkarmayı hedefliyor.

6 milyon 50 bin TL bedelli projenin planlandığı bölge, İzmir–Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda orman alanı olarak yer alıyor. Ocağın kurulmak istendiği bölgenin yaklaşık 500 kişinin ikamet ettiği Bahçearası Mahallesi'ne olan uzaklığı ise sadece 700 metre.

Hazırlanan ÇED raporunda, ocakta üretim safhasında çıkacak ses ve toz miktarının ise bakanlık tarafından belirlenen sınırın altına kalacağı belirtildi. (ANKA)

Öne Çıkanlar