Keşan'da kuraklık alarmı: Kadıköy Barajı'nın dibi göründü, 15-20 günlük su kaldı

Keşan'da kuraklık alarmı: Kadıköy Barajı'nın dibi göründü, 15-20 günlük su kaldı
Edirne'nin Keşan ilçesinin 15-20 günlük suyu kaldı. Tasarruf çağrısı yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, "Suyun dibi göründü" dedi. Keşan Belediyesi, Kumdere'de açtığı beş yeni kuyu ile kente su sağlayacak.

EDİRNE - Kuraklık nedeniyle su kaynakları tehdit altında. Edirne'nin Keşan ilçesine içme suyu sağlayan 56 milyon metreküp kapasiteli Kadıköy Barajı'nde 2-3 milyon metreküp su kaldı. Baraja incelemelerde bulunan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erhan Başaran'dan bilgi aldı. Helvacıoğlu, "Suyumuz artık bitme aşamasında. Barajın ortasına kadar yürüyerek geldim. 56 milyon metreküp su kapasitesi olan Kadıköy Barajı'nda su seviyesi 2-3 milyon civarında. Suyun dibi göründü. Suyu tasarruflu kullanmalıyız" dedi.

KUMDERE'DE KUYU AÇILIYOR

Gerekli önlemleri aldıklarını söyleyen Helvacıoğlu, "Üç beş kilometre yol eksik yapalım dedik, yatırımları durdurduk, 42 milyon TL'ye Kumdere'de kuyu açmak için çalışmalar başlattık. Kumdere'deki tesisin aralık ayı başında çalışmasını planlıyoruz. Biz kötü senaryoya hazırlandık. Yağışlar olmazsa yeraltı su kaynaklarımızı da bitireceğiz. Suyu tasarruflu kullanmalıyız. Aksi takdirde susuz günler bizi bekliyor. 10 yıl sürmez deniz suyunu arıtmaya başlarız" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-10-17-at-16-13-45-1.jpeg

'KEŞAN'A TEK BAŞINA YETECEK BİR KAYNAK OLACAK'

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Başaran ise önümüzdeki günlerde de yağış beklenmediğine dikkat çekti. Başaran, "15-20 günlük suyumuz kaldı gibi görünüyor. Şu anda çalışmalarımıza başladık. Doğal yollar ile su alamayacağız fakat bir platform kurarak pompalarla su alacağız ve tesisin devamlı olmasını sağlayacağız. Bu da bizi bir müddet idare edecek. Kumdere'de kuyu açma çalışmalarımıza başladık. Yeni açtığımız beş kuyu ile beraber Kumdere'de toplam 15 adet kuyuyu aktif hale getirecek bir sistem planlıyoruz. Aralık ayının başı gibi Kumdere'deki tesisi çalıştırmayı planlıyoruz. Keşan'a tek başına yetecek bir kaynak olacak" diye konuştu. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar