Marmarisliler: Suç işlemekten çekinmeyen Sinpaş dururulmalı

Marmarisliler: Suç işlemekten çekinmeyen Sinpaş dururulmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Marmaris ilçesinde yapılmak istenen otel ve devremülk projesi için tekrar ÇED süreci başlatılmasına tepki gösteren ekolojistler, bakanlığın mahkeme kararına uyarak projeye verilen ÇED sürecinin durdurulmasını ve inşaatın sonlandırılmasını istedi.

Artı Gerçek- Marmaris Çevre Komitesi ve Marmaris Kent Konseyi, Muğla Marmaris ilçesinde Sinpaş tarafından yapılmak istenen otel ve devremülk projesi için tekrar Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatılmasına ilişkin Marmaris İçmeler'de basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Yeşil mavi savunup duru" ve "Yettin gari Sinpaş" pankartları açıldı. Basın metnini Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin okudu.

Sinpaş'a karşı verilen çevre mücadelesinin neredeyse ahlaki bir hesaplaşmaya dönüştüğünü vurgulayan Beytekin, Türkiye'nin neredeyse her yerinde yasa tanımazlık, halkın çıkarlarının önüne sermayenin çıkarlarını koyma yaklaşımı olduğunu söyledi. Sinpaş Kızılbük’te de durumun aynı olduğunu belirten Beytekin, şunları söyledi:

"Kızılbük’te 'ÇED gerekli değildir' kararı verenler sermayenin yanında; 'ÇED gerekli değildir' kararının iptali için başta yargı kanalları sonra da kamuoyunun önünde bu kararın bozulması için mücadele edenler halkın, doğanın yanında oldu. ÇED gerekli değildir kararını hukuka aykırı bulan mahkemeler adaletin yanında; mahkeme kararına rağmen yasa tanımadan inşaatı sürdüren Sinpaş haklı olanın değil güçlü olanın egemenliğindeki ahlaksız düzenin yanında oldu."

'SİNPAŞ DURDURULMALI'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın da proje ile ilgili vereceği kararın önemini vurgulayan Beytekin, şöyle devam etti:

"Bizlerin beklentisi bakanlığın görevinin gereğini yerine getireceği yönündedir. Geçtiğimiz hafta Bakanlıkta yapılan ve katıldığımız İDK toplantısında yetkililerin toplantının herkesin görüşünü aktarabileceği bir işleyişle ilerlemesi için çok özenli davrandılar. Bizler de bu sayede toplantı tutanaklarına tüm itirazlarımızı geçirmiş olduk. Şimdi başta bakanlık olmak üzere tüm icra kurumlarına bir kez daha seslenmek istiyoruz. Mahkeme kararlarının, Danıştay onayının gereği yapılmalı suç işlemekten çekinmeyen Sinpaş durdurulmalıdır."

GENEL MERKEZ ÖNÜNDE DE EYLEM

İklim Adaleti Koalisyonu ve Ekoloji Birliği üyeleri de Sinpaş'ın İstanbul Beşiktaş'ta bulunan genel merkezi önünde basın açıklaması yaptı. "Sinpaş satışı durdur, mahkeme kararına uy. Marmaris Kızılbük'te doğa katliamını bırak" pankartının açıldığı açıklamada ortak metin okundu. (MA)

Öne Çıkanlar