Murat Dağı'nda siyanürle altın aramak isteyen şirket bakanlığı mahkemeye verdi

Murat Dağı'nda siyanürle altın aramak isteyen şirket bakanlığı mahkemeye verdi
Murat Dağı'na siyanürle altın arama çalışmaları mahkeme kararıyla reddedilen Anadolu Export şirketi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını mahkemeye verdi. Eskişehir Çevre Derneği, İliç'te dokuz madencinin öldüğü faciayı hatırlattı.

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER), Anadolu Export tarafından Murat Dağı'na açılmak istenen altın madeni ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Şirketin Murat Dağı'nda altın arama ısrarının sürdüğünü belirten ESÇEVDER Başkan Yardımcısı Filiz Fatma Özkoç, konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

"Anadolu Export şirketi Porsuk ve Gediz Nehirleri ile Banaz Çayının kaynağı Murat Dağı’nda altın madeni açmak için 2016’da hazırlamaya başladığı ÇED dosyasını 2019’da Çevre ve Şehircilik Bakanlık’a sundu. Bakanlık bu raporu onayladı. Başta Uşak ve Gediz Belediyesi olmak üzere köyler, ESKİ, STK'lar ve halk 60 dava açarak 2020’de altın aramasını durdurdu. Aynı şirket 2022’de yeniden başvuruda bulundu ve bu kez bakanlık 2023 yılında ÇED dosyasını reddetti. Bu durum karşısında 6 Mayıs 2024’te Türkiye'de bir ilk yaşanarak Anadolu Export şirketi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını mahkemeye verdi"

'ANADOLU'NUN SU REZERVİNİN YÜZDE 40'I MURAT DAĞI'NDA'

Murat Dağı'nın büyük bir su havzası bulunduğunu vurgulayan Özkoç, Bir maden şirketi, 'topraklarında altın madeni açmamı nasıl engellersin' diye, Türkiye Cumhuriyeti devletine ve bölge halkına kafa tutmaktadır. 10 şehrimizi susuz bırakmaya kararlı olduğunu göstermektedir. Murat Dağı büyük bir su havzasına sahiptir ve yeraltı suyu zenginidir. Aynı zamanda Anadolu’nun toplam su rezervinin yüzde 40’ına sahiptir. Şehrimizin yaşam kaynağı olan Porsuk Çayı, Banaz Çayı ve Gediz Nehri buradan doğmaktadır. Murat Dağı şehrimizin yılda yaklaşık 45 milyon metreküp su ihtiyacını karşılamaktadır. Tek su kaynağımız olan Porsuk Çayı'nın yok olması demek Eskişehir, Kütahya, Uşak, Ankara, Manisa ve İzmir illerinden geçen akarsuların yok olması demektir" diye konuştu.

'İLİÇ'İN ACISINI UNUTMADIK'

Siyanürlü altın arama çalışmasının doğaya ve insan sağlığına vereceği zararlara dikkat çeken Özkoç, şu çağrıyı yaptı:

"Murat Dağı'nda 450 metre yer altında yapılacak olan altın arama faaliyetleri, siyanürlü çamur havuzları Murat Dağı'nın yok olması anlamına gelmektedir. Siyanür düşük sıcaklıkta buharlaşarak tarıma, çevreye, hayvanlara ve insanlara büyük zarar verecektir. Henüz İliç’in acısını unutmamışken ‘Murat Dağı yok olmasın Porsuk Çayımız kurumasın’ diyoruz."

Öne Çıkanlar