Türkiye'de kuraklık alarmı: Son 22 yılın en sıcak ocak ve şubat ayı yaşandı

Türkiye'de kuraklık alarmı: Son 22 yılın en sıcak ocak ve şubat ayı yaşandı
Yayınlanma:
A+ A-
Meteoroloji verilerine göre Türkiye son 22 yılın en sıcak ocak ve şubat ayını yaşıyor. Prof. Dr. Yusuf Demir, "İlkbaharda beklenen yağışı almadığımız takdirde yaz aylarında bizi kuralık ve su sıkıntısı bekliyor" dedi.

Artı Gerçek - Türkiye'de yaşanan iklim değişikliği sebebiyle beklenen yağışların gerçekleşmemesi ve sıcaklıkların da mevsim normallerin üzerinde seyretmesiyle uzmanlar kuraklık endişesine dikkat çekti.

Samsun'daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında yazılı açıklama yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Türkiye'de son 22 yılın en kurak ocak ve şubat ayının yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Demir şöyle konuştu:

"Sonbahar kurak geçti. Kış aylarında da beklenen yağışlar gelmeyince barajlardaki su seviyesi, kritik seviyelere düştü. Kuraklık nedeniyle pek çok baraj ve gölde olduğu gibi İstanbul barajlarındaki doluluk oranı da yüzde 35'e geriledi. Yağış oranlarındaki düşüş endişe verici seviyeye ulaştı. En fazla düşüş yaşanan bölge ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi. Bölgedeki yağış oranı geçtiğimiz yıl, ocak ayına göre yüzde 74 azaldı. Konu ile ilgili çalışma yapan uzmanlar, 31 kentte 'olağanüstü kuraklık' yaşandığını söylüyor. Küresel iklim değişiminin etkisine bağlı olarak mevsim kaymalarının yaşandığı ülkemizde, son yıllarda yağış rejiminde de önemli değişikler gözlemleniyor"

'YAĞIŞ OLMAZSA YAZ AYLARINDA KURAKLIK SIKINTISI YAŞANACAK'

2023'te kış mevsim şartlarının çok oluşmadığını, ilkbaharın ise emarelerinin yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Demir, "Bu süreç sonucunda farklı bölgelerde; hem meteorolojik hem hidrolojik hem de tarımsal kuraklığı yaşadığımız görülüyor. İlkbaharda beklenen soğuklar ve yağışı almadığımız takdirde; yaz aylarında bizi daha önemli kuraklık, su sıkıntısı, tarımsal üretim, verim ve kalite sıkıntısı bekliyor" diye konuştu. (DHA)

Öne Çıkanlar