1 Ocak 2023'te Güney Kore'deki herkes bir-iki yaş gençleşecek

1 Ocak 2023'te Güney Kore'deki herkes bir-iki yaş gençleşecek
Yayınlanma:
A+ A-
Güney Kore'de 1 Ocak 2023 itibarıyla geleneksel yaş sistemi kaldırılacak. Uluslararası sisteme geçişle birlikte ülkedeki herkes bir ya da iki yaş gençleşmiş olacak.

Artı Gerçek - Güney Kore'de geleneksel yaş sistemini lağveden yasa kabul edildi. Kararla birlikte ülkedeki herkesin resmi belgelerdeki yaşı bir ya da iki yıl azalacak.

Güney Kore'de geleneksel sisteme göre bebekler doğduğunda diğer ülkelerdeki gibi sıfır değil bir yaşında kabul ediliyor ve doğum günlerinde değil her 1 Ocak'ta insanların yaşına bir yıl daha ekleniyor.

Güney Koreliler günlük hayatlarında yaşları sorulduğunda da bu yaygın sisteme göre yanıt veriyorlar.

Ancak ülkede askere alma veya alkol ve sigara satışında farklı bir sistem daha kullanılıyor. Buradaki sistemde kişinin yaşı doğduğunda sıfır olarak kabul ediliyor ve yine doğum gününde değil, 1 Ocak'ta bir yaş alıyor.

Ayrıca 1960'lı yılların başından beri bazı tıbbi ve yasal belgelerde uluslararası yaş sistemi de kullanılıyor.

Şimdi yetkililer 1 Ocak 2023 itibarıyla en azından yasal belgelerde farklı sistemlerin kullanılmasından doğan bu kafa karışıklığına son verecek.

İktidardaki muhafazakar Halk Gücü partisinden milletvekili Yoo Sang-bum parlamentoda yaptığı açıklamada "Revizyon, gereksiz sosyo-ekonomik maliyetleri azaltmayı amaçlıyor çünkü yasal ve sosyal anlaşmazlıklar ile yaş hesaplamanın farklı yollarından kaynaklanan kafa karışıklığı devam ediyor" dedi.

Öne Çıkanlar