10 yıl hapsi göze alarak başlarını açıyorlar

10 yıl hapsi göze alarak başlarını açıyorlar
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 03:55
A+ A-
'Benim Gizli Özgürlüğüm' kampanyasını başlatan İranlı gazeteci Masih Alinejad, İran'da kadınların artık çok daha cesur olduklarını belirtti.

"Benim Gizli Özgürlüğüm" kampanyasını başlatan İranlı gazeteci İran'da kadınların eskisinden daha cesur ve öfkeli olduğunu söyledi. 2014 yılında İranlı kadınların kamusal alanda başlarını açarak çektikleri videoları paylaşmaya çağıran Masih Alinejad İran hükümetinin kadınların sivil itaatsizlik yapmasından ve barışçıl protestolara katılmasından korkuyor diye konuştu.

EuroNews'te yayınlanan habere göre, İran Devrim Mahkemesi'nden bir yetkili pazartesi günü Fars haber ajansına yaptığı açıklamada kamusal alanda başı açık video çeken kişilerin düşman devletle işbirliği yapmak suçundan 10 yıla kadar hapis cezası alabileceğini kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yaşayan Alinejad mahkemenin açıklamasına rağmen hala kendisine birçok video gönderildiğini belirtti. Alinejad #WhiteWednesdays (Beyaz Çarşambalar) etiketiyle başlattığı sosyal medya kampanyası çerçevesinde kendisine gönderilen videoları "My Stealhy Freedom" adlı sosyal medya hesaplarından paylaşıyor.

Masih Alinejad videoyu şu ifadelerle paylaştı. "Bugün bu üç kadın İran'da takılması zorunlu olan başörtüsünü barışçıl bir şekilde protesto ettikleri için toplam 55 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Onların suçu #ForcedHijab'a (mecburi başörtüsüne) karşı #WhiteWednesdays kampanyasına katılmak. Bu kadınların acımasızca hapsedilmelerine karşı uluslararası desteğe ihtiyaçları var"

 

 

Alinejad bir başka paylaşımında başörtüsünü çıkararak protesto eden kadınları videoya çeken kişilere ait videoya yer verdi. "Rejimin şu şekilde İran sokaklarını İranlı kadınlar için hayatı cehennem ediyor. Bir kadın rejim yanlısı haydutlar tarafından zorunlu başörtüsü takmadığı için taciz edildi. Takip edildi ve başörtüsünü takması söylendi. Ama o geri adım atmadı ve her şeyi kaydetti."

 

 

Uluslararası Af Örgütü İran'da kadınlar ve genç kızlar ahlak polisi tarafından düzenli olarak sokakta durdurulduğunu ve yasayı ihlal edenler iki aya kadar hapis cezasına çarptırılabildiğini açıkladı. Örgüt göre geçen yıl 39 yaşındaki bir kadın başörtüsü karşıtı protestolar sebebiyle tutuklandığını belirtti. Af Örgütü'nde çalışan İranlı bir araştırmacıya göre İran yasaları "çok genel ve muğlak" ifadeler taşıdığından bu durum kadın hakları eylemcilerinin cezalarını arttırmak üzere kullanılabiliyor.

Öne Çıkanlar