2022'de AİHM'e en çok başvuru Türkiye'den yapıldı

2022'de AİHM'e en çok başvuru Türkiye'den yapıldı
Yayınlanma:
A+ A-
AİHM'in açıklanan raporuna göre Türkiye, Rusya'nın Avrupa Konseyi'nden ihracının ardından hakkında en çok dava başvurusu bulunan ülke konumuna yükseldi. Verilere göre mahkemenin toplam iş yükünün yüzde 26.9'u Türkiye'den kaynaklanıyor.

Artı Gerçek - Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'nın Avrupa Konseyi'nden çıkarılmasıyla Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) hakkında en fazla dava başvurusu olan devlet konumuna yükseldi. AİHM'in bugün açıklanan 2022 bilançosuna göre, 2021 sonunda Türkiye hakkında mahkeme gündeminde yaklaşık 70 bin dava başvurusu bulunurken, bu sayı 2022 sonunda 74 bin 650'ye yükselmiş durumda. AİHM tarihinin ilk kadın başkanı İrlandalı yargıç Siofra O'Leary tarafından Strasbourg'da düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan verilere göre, Türkiye başvurularda 1 Ağustos 2022 tarihinden bu yana ilk sırada yer alıyor.

AİHM'İN TOPLAM İŞ YÜKÜNÜN YÜZDE 26.9'U TÜRKİYE'DEN

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, AİHM gündemindeki başvuruların 20 bin 110'u Türkiye kaynaklı hak ihlali şikayetlerinden oluşuyor ve bu sayı AİHM'in toplam iş yükünün yüzde 26.9'una eşit. Türkiye yaklaşık 20 yıldır AİHM'de hakkında en fazla dava başvurusu olan ülke konumunda değildi. Türkiye'ye yönelik başvurular da AİHM açısından hiçbir zaman bu denli önemli bir iş yükü oluşturmamıştı. Türkiye'ye karşı dava başvurularının yarısını 15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan tedbirler kapsamındaki tutuklama, yargılama ve kamu sektöründe işten çıkarmalara bağlı şikayetler oluşturuyor. AİHM'in 2023 yılı içinde bu dava grubuyla ilgili içtihat niteliğinde bir karar açıklaması bekleniyor.

TÜRKİYE'Yİ RUSYA VE UKRAYNA TAKİP ETTİ

Dava başvurusu sayısında Türkiye'yi sırasıyla Rusya (16 bin 750), Ukrayna (10 bin 400), Romanya (4 bin 800), İtalya (3 bin 550), Yunanistan (2 bin 800), Polonya (2 bin 450) ve Azerbaycan (2 bin 150) izliyor. Türkiye, Rusya, Ukrayna, Romanya ve İtalya'ya karşı başvurular AİHM iş yükünün yüzde 74'ünü oluşturuyor. Dava başvurularında, halihazırda hakkında hiçbir şikayet olmayan Lihtenştayn en alt sırada yer alırken, Andora'ya karşı beş, İrlanda'ya karşı ise 10 başvuru bulunuyor.

AİHM'E GÖRE TÜRKİYE 'DE EN ÇOK 'EMNİYET VE GÜVENLİK HAKKI' İHLAL EDİLDİ

AİHM'in geçen yıl haklarında en çok dava kararı açıkladığı devletler ise sırasıyla Rusya (384), Ukrayna (144), Romanya (81), Türkiye (80), Macaristan (35), Polonya (34) ve Moldova (34) oldu. Türkiye davalarında açıklanan kararlardan 73'ünde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) en az bir maddesinin ihlal edildiğine, beş davada hiçbir ihlal olmadığına, diğer iki davada ise başka yollarla çözüme hükmedildi. Türkiye'yle ilgili ihlâl kararlarında AİHS'in emniyet ve güvenlik hakkıyla ilgili 5'inci maddesinin 27 kez, mülkiyet hakkıyla ilgili Ek Protokol'ün birinci maddesinin 20 kez, adil yargılanmayla ilgili 6'ncı maddenin ise 19 kez ihlal edildiği açıklandı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar