Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock: Kavala, Demirtaş ve diğer tutuklular serbest bırakılmalı

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock: Kavala, Demirtaş ve diğer tutuklular serbest bırakılmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Türkiye'yi AİHM kararlarını uygulayarak Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'yı serbest bırakmaya çağırdı.

Artı Gerçek - Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, haklarındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına rağmen cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala ile eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Merkezi Fransa'nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne hitap eden Baerbock, "Tüm üye devletler Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine saygı göstermeli. Buna dayalı olarak da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamalıdır" dedi.

Baerbock, "Türk makamlarının, AİHM'in tutukluluğun siyasi amaçlı olduğunu düşündüğü Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki taleplerini yıllardır görmezden gelmesi beni derinden endişelendiriyor. Ve evet, nihayet bir ziyaretin gerçekleşmiş olması iyi ama bu alkışlanacak bir şey değil zira Osman Kavala cezaevinde olmamalıydı" ifadelerini kullandı.

euronews Türkçe'nin aktardığına göre, konuşmasının devamında Demirtaş ve diğer tutukluların da serbest bırakılması çağrısını yineleyen Alman bakan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk yetkililere Osman Kavala'yı serbest bırakmaları ve ayrıca Selahattin Demirtaş ve mahkemenin hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğuna karar verdiği diğer kişileri de serbest bırakmaları çağrımızı yineliyorum."

NE OLMUŞTU?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Büyük Dairesi, Avrupa Konseyi Bakanlar Konseyi’nin Türkiye aleyhine başlattığı “ihlal süreciyle ilgili kararını 11 Temmuz'da vermişti. AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. maddesinin 1. fıkrası uyarınca sorumluluklarını yerine getirmediğine hükmetmişti. Karar 1'e karşı 16 oyla alınmış, Türk yargıç karşı oy kullanmıştı.

AİHM’in ilgili dairesinin 10 Aralık 2019 yılında Türkiye aleyhine verdiği kararda Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını istediğini kaydeden Büyük Daire, Türkiye’nin sorumluluklarını yerine getirmediğine hükmetmişti.

Öte yandan geçen yıl ekim ayında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı'nı yürüten İrlanda’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Thomas Byrne, iş insanı Osman Kavala hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği karara uyulması konusunda Türk yetkililerle yapılan görüşmelerin ardından “temas grubu” kurulmasına karar verildiğini açıklamıştı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar