645 milyon euroluk tıbbi amaçlı marihuana dolandırıcılığı: Uluslararası Ponzi çetesi çökertildi

645 milyon euroluk tıbbi amaçlı marihuana dolandırıcılığı: Uluslararası Ponzi çetesi çökertildi
35 ülkede 180 bin kişiyi "tıbbi amaçlı marihuanaya yatırım yaptıkları" iddiasıyla 645 milyon euro dolandıran bir çete, altı ülkedeki eş zamanlı operasyonla çökertildi. Çetenin kapsamlı bir pazarlama kampanyasıyla yatırımcıları kandırdığı belirtildi.

Artı Gerçek - Tıbbi amaçlı marihuana etrafında kurulan uluslararası bir 'Ponzi' dolandırıcılığı çetesi, İspanya merkezli bir polis operasyonu ile çökertildi. İspanya polisinden yapılan açıklamaya göre çete, 35 ülkede 180 bin kişiyi toplamda 645 milyon euro dolandırdı.

Dolandırıcıların, "JuicyFields" isimli tıbbi marihuana fonuna para göndermeye ikna ettiği kişilere, yatırım yaptıkları marihuana türüne göre yılda yüzde 70 ila yüzde 168 oranında kâr vaat ettiği belirtildi. Açıklamaya göre dolandırıcılar, fonun tanıtımında lüks arabalar, otellerde verilen partiler ve müzik kliplerini kullandı. Yatırım yapacak kişileri bu yolla kendilerine çekip, yasal marihuana tesislerine götürerek de kendilerine inandırdı.

FUARLARA BİLE KATILMIŞLAR

İspanya polisi, çetenin mağdurları sisteme inandırmak için uluslararası marihuana fuarlarına da katıldığını duyurdu.

İspanya merkezli çeteye yönelik operasyon ise Avrupa Polis Teşkilatı'nın (Europol) da desteğiyle beş başka ülkede daha eş zamanlı gerçekleştirildi. Buna göre, İspanya, İngiltere, Almanya, Letonya, Polonya, İtalya ve Dominik Cumhuriyeti'nde toplamda dokuz kişi, dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındı.

Operasyona katılan İngiliz Ulusal Suç Ajansı (NCA) da, söz konusu Ponzi sistemine 180 bin kişinin yatırım yaptığını duyurdu. NCA, operasyon kapsamında ülkede gözaltına alınan 42 yaşındaki bir erkeğin 11 Nisan'da Londra'da mahkemeye çıkarıldığını ve ülkesine iade işlemlerinin başlatıldığını ekledi.

Polisin şu an için çetenin banka hesaplarında 58 bin 600 euroyu ve kripto hesaplarından 116 milyon 300 bin euroyu dondurduğu, 106 bin euro nakit paraya da el koyduğu belirtildi. Aynı zamanda, 2.6 milyar euroluk mülke de el kondu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar