'800'e yakın Türkiye kökenli kadın ve çocuk IŞİD iddiasıyla Irak'ta tutuluyor'

'800'e yakın Türkiye kökenli kadın ve çocuk IŞİD iddiasıyla Irak'ta tutuluyor'
New York Times 200'e yakın çocuğun Irak'tan Türkiye'ye geri gönderildiğini ve ebeveynlerinin aileleri tarafından bakıma alındığını yazdı.

Amerikan New York Times gazetesi, IŞİD bağlantıları nedeniyle 800'e yakın Türkiye kökenli kadın ve çocuğun, Irak'ta tutuklu veya gözaltında olduğunu yazdı.

Gazete haberinde, diplomatik çabalar sonrası Türkiye'ye geri dönenlerin hikâyelerine de yer verdi.

Buna göre, 200'e yakın çocuk Irak'tan Türkiye'ye geri gönderildi ve ebeveynlerinin aileleri tarafından bakıma alındı.

New York Times'ın haberinde, Türkiye'deki ailelerin ısrarlı başvuruları sonrası Türkiyeli yetkililerin tutumunun da değişmeye başladığı belirtiliyor.

Buna göre, Türkiye diplomasisi, ailelerin Iraklı yetkililerle hukuki anlamda pazarlık edebilmesi için yardımcı olmaya da başladı.

Gazetenin ulaştığı verilere göre, Irak sınırları içinde 1000'e yakın Türkiyeli kadın ve çocuk, IŞİD bağlantıları nedeniyle gözaltına alındı.

Bunların çoğu, Ağustos 2017'de Tel Afer kentinin IŞİD'den geri alınması ile Iraklı güvenlik güçlerine teslim oldu.

Carlotta Gall imzalı haberde, ilk olarak yedi ay önce, hasta ve yetim konumda olan 16 çocuğun Türkiye'ye geri gönderildiği belirtiliyor. Bu ilk grubu, bu yılın Ramazan Bayramı döneminde, yaşları 1 ve 16 arasında değişen 188 çocuk izledi.

12 BİNE YAKIN KADIN VE ÇOCUK

BBC Türkçe'nin aktardığı haberde geri dönüşlerin devam ettiği ancak 800'e yakın Türkiye kökenli kadın ve çocuğun, hâla Irak'ta tutuklu konumda olduğunu yazdı.

Gazetenin Bağdat'taki bir hâkimden aldığı verilere göre, IŞİD bağlantısı nedeniyle 26 kadın ölüm cezasına çarptırıldı.

New York Times gazetesi haberinde, Türkiyeli yetkililerin geri dönüş çalışmaları ile ilgili açıklama yapmadığını belirtti.

Irak ve Suriye'de hâlâ 12 bine yakın yabancı kadın ve çocuğun IŞİD'le bağlantıları nedeniyle gözaltında olduğu belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar