AB, G7 ve Avustralya Rus petrolüne yeni fiyat tavanı üzerinde anlaştı

AB, G7 ve Avustralya Rus petrolüne yeni fiyat tavanı üzerinde anlaştı
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, rafine edilmiş Rus petrol ürünlerinden dizelin variline 100 dolar, sıvı yakıtın variline de 45 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaştı. G7 üyeleri ve Avustralya da tavan fiyatı uygulayacak.

Artı Gerçek - AB dönem başkanı İsveç'in resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, rafine edilmiş Rus petrol ürünlerine yönelik ambargosu 5 Şubat'ta yürürlüğe girecek AB ülkelerinin, bu ürünlerin fiyatını sınırlamakta uzlaşı sağladığı açıklandı. Paylaşımda, "AB ülkelerinin büyükelçileri, Rus petrol ürünlerine tavan fiyatı onayladılar" ifadesi kullanıldı.

AB'nin ardınan G7 üyesi ülkeler (ABD, Kanada, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Japonya) ve Avustralya, Rus rafineri petrol ürünlerinden dizelin variline 100 dolar ve sıvı yakıtın variline 45 dolar tavan fiyat uygulanacağını duyurdu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Twitter hesabından,"G7 ile Rus petrol ürünlerine tavan fiyat koyarak Rusya'nın gelirini azaltırken istikrarlı küresel enerji piyasalarını güvence altına alıyoruz" paylaşımında bulundu. G7 üyesi ülkeler, AB ve Avustralya geçen yıl aralık ayında Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaşmıştı.

DENİZ YOLUYLA TAŞINAN RAFİNERİ PETROL ÜRÜNLERİNE İTHALAT YASAĞI

AB ülkelerinin geçen yıl haziran ayında kabul ettiği Rusya'dan deniz yoluyla taşınan rafineri petrol ürünleri ithalat yasağını da içeren 6'ncı yaptırım paketi, 8 aylık geçiş sürecinin sona ermesiyle 5 Şubat pazar günü uygulamaya girecek. Bu tarihten itibaren AB ülkeleri Rusya'dan dizel ve sıvı yakıt (fuel-oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünlerini satın almayacak.

AB ve G7, Rusya'nın üçüncü ülkelere yapacağı rafineri petrol ürünleri ihracatına da sınırlamalar getirecek. Bu çerçevede, AB ve G7 ülkeleri Rusya'ya yüksek değerli ve düşük değerli rafineri ürünleri olmak üzere iki farklı tavan fiyat uygulayacak. Batı ülkeleri, Rus dizeline ve gaz yağına varil başına 100 dolar, daha ucuz sıvı yakıt ve açık renkli petrol ürünlerine de varil başına 45 dolar tavan fiyat getirecek. AB şirketleri, Rusya'dan üçüncü ülkelere rafineri petrol ürünleri ihracatına ancak söz konusu ürünün belirlenecek tavan fiyatın altında satılması halinde taşımacılık, sigorta ve finansman gibi hizmetleri sunabilecek. (AA)

Öne Çıkanlar