AB, Schengen vizesi iddialarını verilerle yanıtladı: Reddedilme oranı dünya ortalamasının altında

AB, Schengen vizesi iddialarını verilerle yanıtladı: Reddedilme oranı dünya ortalamasının altında
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye'den yapılan Schengen vizesi başvurularının reddedildiğine dair iddialara verilerle yanıt verdi: Türkiye en çok başvuru yapan ülke. Reddedilme oranı dünya standartlarının altında.

Artı Gerçek - Türkiye'den yapılan Schengen vizesi başvurularının kasten reddedildiği veya onay sürecinin geciktirildiği yönündeki iddialara AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut'tan yanıt geldi. Meyer-Landrut, Türkiye'nin 2022 boyunca en fazla Schengen vizesi başvurusu yapan ülke olduğunu söyleyerek, "Reddedilme oranlarına baktığımızda Türkiye’nin reddedilme oranı dünya standartları ortalamasının altında" dedi.

"Önceki yıllara göre Türkiye’nin reddedilme oranlarının düştüğünü görüyoruz. 2021 yılına göre reddedilme oranı 2022’de yüzde 15 oranında düşmüş" diyen Meyer-Landrut, "Problemi çözmek için elimizden geleni yapıyoruz ancak öncelikle şu çok iyi bilinmeli: Avrupa Birliği’nin Türk vatandaşlarına vize verilmesini engellemek gibi bir politikası yok" vurgusu yaptı.

Hürriyet gazetesinin Ankara temsilcisi Hande Fırat'a konuşan Meyer-Landrut, şu mesajları verdi:

'AB TARAFINDAN ALINMIŞ BİR KARAR YOK'

- “Bakın problemi çözmek için elimizden geleni yapıyoruz ancak öncelikle şu çok iyi bilinmeli: Avrupa Birliği’nin Türk vatandaşlarına vize verilmesini engellemek gibi bir politikası yok.

- Bu yönde AB tarafından üretilen bir siyaset ya da alınmış karar da yok.

'REDDEDİLME ORANI DÜNYA STANDARTLARININ ALTINDA'

- 2022 için elimizde istatistikler var. 2022 yılı boyunca en fazla Schengen vizesi başvurusu yapan ülke Türkiye. Hatta 2021 yılından daha fazla.

- Reddedilme oranlarına baktığımızda Türkiye’nin reddedilme oranı dünya standartları ortalamasının altında.

'UZUN SÜRELİ VİZELER DE ORTALAMANIN ÜZERİNDE'

- Önceki yıllara göre Türkiye’nin reddedilme oranlarının düştüğünü görüyoruz. 2021 yılına göre reddedilme oranı 2022’de yüzde 15 oranında düşmüş.

- Uzun süreli ve çok girişli vizeler konusunda ise Türk vatandaşlarına verilen bu tür vizeler de dünya ortalamasının üzerinde. (Kaynak)

Öne Çıkanlar