AB Türkiye Delegasyonu: Ukrayna savaşının yıldönümünde İstanbul'da zirve yapılacak

AB Türkiye Delegasyonu: Ukrayna savaşının yıldönümünde İstanbul'da zirve yapılacak
Yayınlanma:
A+ A-
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, katıldığı bir toplantıda Ukrayna savaşının yıldönümünde İstanbul'da büyük bir zirve yapılacağını söyledi. Meyer-Landrut, Ukrayna savaşının başladığı tarihi AB'nin 11 Eylül'ü diye tanımladı.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı ve AB Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, Ukrayna Savaşı'nın yıldönümü nedeniyle 22 Şubat'ta İstanbul'da büyük bir zirve düzenleneceğini açıkladı. Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi Kapanış Konferansı'nda konuşan Meyer-Landrut, 22 Şubat'taki zirveye Ukraynalı bir hükümet yetkilisinin de davet edileceğini söyledi. Zirvede Türkiye'den de bir temsilcinin bulunacağını ancak söz konusu ismin kim olacağının henüz netleşmediğini dile getiren Meyer-Landrut, bu toplantıda savaşın jeopolitik ve ekonomik sonuçlarının ele alınacağını belirtti.

'AB'NİN 11 EYLÜL'Ü 24 ŞUBAT'

Söz konusu zirvenin "Ukrayna'ya olan desteklerini ifade etmenin bir yolu" olacağına dikkat çeken AB Büyükelçisi, "Geçen yıl 24 Şubat'ta Rus saldırganlığının başlamasının Avrupa tarihinde belirleyici bir an olduğunu" vurguladı. Alman diplomat, "Kıtamızda acımasız ve büyük bir savaşımız var" dedi ve savaşın, "Avrupa kıtasının çok ötesinde sonuçları olduğunu" sözlerine ekledi.

Meyer-Landrut, "İnsanlar sık sık 11 Eylül'ün ABD güvenlik tarihi için bir değişim anı olduğunu söylüyor. 24 Şubat 2022'nin de Avrupa'nın güvenliği için benzer bir değişime işaret ettiğini söyleyebilirim" dedi. (AA)

Öne Çıkanlar