'AB Türkiye’ye mali yardımı kısabilir'

'AB Türkiye’ye mali yardımı kısabilir'
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 05:55
A+ A-
Uzmanlar Türkiye’ye yönelik mali yardımlarda da kesinti olabileceği konusunda uyarıyor.

DÜNYA - Avrupa Komisyonu’nun 2021-2027 yılları için hazırladığı bütçe önerisi, Türkiye’nin tam üyelik perspektifinin daha da zayıfladığını ortaya koydu. DW Türkçe'nin haberine göre, Batı Balkan ülkeleri Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya ve Arnavutluk’u, kriterleri karşılamaları halinde 2025 yılında AB’ye kabul etmeye hazırlanan Birlik, Türkiye ile ilişkilerini ise giderek 'üyelik perspektifi' yerine 'komşuluk ilişkileri' bağlamına oturtmaya devam ediyor.

'ÜYE DEĞİL KOMŞU ÜLKE'

Avrupa Komisyonu, üyeliğe hazırlanan ülkelere verilecek mali yardım bütçesini 2021-2027 döneminde toplam 12 milyar 865 milyon euro olarak öngördü. Katılım öncesi mali yardım bütçesi 2014-2020 yılları için, 11 milyar 698 milyon euro olarak belirlenmişti. Uzmanlar, bu rakamların, AB’nin gelecek 10 yılda Türkiye’nin AB üyeliğini gerçekçi görmediğinin bir göstergesi olduğunu düşünüyor, hatta Türkiye’ye yönelik mali yardımlarda da kesinti olabileceği konusunda uyarıyor. 

FONLARDA YENİ DÜZENLEMELER

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Forumu Genel Sekreteri Laura Batalla, şu anda Brüksel’de mali yardımlar konusunda yarı dönem gözden geçirmenin yapıldığını, Türkiye’ye yapılacak yardımlarla ilgili değişikliklerin ele alındığını söyledi.

Öne Çıkanlar